КОНСТИТУЦ╤Я УКРА╥НИ
КОНСТИТУЦ╤Я УКРА╥НИ
Верховна Рада Укра╖ни в╕д ╕мен╕ Укра╖нського народу - громадян Укра╖ни вс╕х нац╕ональностей,
виражаючи суверенну волю народу,
спираючись на багатов╕кову ╕стор╕ю укра╖нського державотворення ╕ на основ╕ зд╕йсненого укра╖нською нац╕╓ю, ус╕м Укра╖нським народом права на самовизначення,
дбаючи про забезпечення прав ╕ свобод людини та г╕дних умов ╖╖ життя,
п╕клуючись про зм╕цнення громадянсько╖ злагоди на земл╕ Укра╖ни,
прагнучи розвивати ╕ зм╕цнювати демократичну, соц╕альну, правову державу,
усв╕домлюючи в╕дпов╕дальн╕сть перед Богом, власною сов╕стю, попередн╕ми, нин╕шн╕м та прийдешн╕ми покол╕ннями,
керуючись Актом проголошення незалежност╕ Укра╖ни в╕д 24 серпня 1991 року, схваленим 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням,
прийма╓ цю Конституц╕ю - Основний Закон Укра╖ни.
РОЗД╤Л I
ЗАГАЛЬН╤ ЗАСАДИ
Стаття 1.Укра╖на ╓ суверенна ╕ незалежна, демократична, соц╕альна, правова держава.
Стаття 2.Суверен╕тет Укра╖ни поширю╓ться на всю ╖╖ територ╕ю.
Укра╖на ╓ ун╕тарною державою.
Територ╕я Укра╖ни в межах ╕снуючого кордону ╓ ц╕л╕сною ╕ недоторканною.
Стаття 3.Людина, ╖╖ життя ╕ здоров'я, честь ╕ г╕дн╕сть, недоторканн╕сть ╕ безпека визнаються в Укра╖н╕ найвищою соц╕альною ц╕нн╕стю.
Права ╕ свободи людини та ╖х гарант╕╖ визначають зм╕ст ╕ спрямован╕сть д╕яльност╕ держави. Держава в╕дпов╕да╓ перед людиною за свою д╕яльн╕сть. Утвердження ╕ забезпечення прав ╕ свобод людини ╓ головним обов'язком держави.
Стаття 4.В Укра╖н╕ ╕сну╓ ╓дине громадянство. П╕дстави набуття ╕ припинення громадянства Укра╖ни визначаються законом.
Стаття 5.
Нос╕╓м суверен╕тету ╕ ╓диним джерелом влади в Укра╖н╕ ╓ народ. Народ зд╕йсню╓ владу безпосередньо ╕ через органи державно╖ влади та органи м╕сцевого самоврядування.
Право визначати ╕ зм╕нювати конституц╕йний лад в Укра╖н╕ належить виключно народов╕ ╕ не може бути узурповане державою, ╖╖ органами або посадовими особами.
Н╕хто не може узурпувати державну владу.
Стаття 6. Державна влада в Укра╖н╕ зд╕йсню╓ться на засадах ╖╖ под╕лу на законодавчу, виконавчу та судову.
Органи законодавчо╖, виконавчо╖ та судово╖ влади зд╕йснюють сво╖ повноваження у встановлених ц╕╓ю Конституц╕╓ю межах ╕ в╕дпов╕дно до закон╕в Укра╖ни.
Стаття 7. В Укра╖н╕ визна╓ться ╕ гаранту╓ться м╕сцеве самоврядування.
Стаття 8. В Укра╖н╕ визна╓ться ╕ д╕╓ принцип верховенства права.
Конституц╕я Укра╖ни ма╓ найвищу юридичну силу. Закони та ╕нш╕ нормативно-правов╕ акти приймаються на основ╕ Конституц╕╖ Укра╖ни ╕ повинн╕ в╕дпов╕дати ╖й.
Норми Конституц╕╖ Укра╖ни ╓ нормами прямо╖ д╕╖. Звернення до суду для захисту конституц╕йних прав ╕ свобод людини ╕ громадянина безпосередньо на п╕дстав╕ Конституц╕╖ Укра╖ни гаранту╓ться.
Стаття 9. Чинн╕ м╕жнародн╕ договори, згода на обов`язков╕сть яких надана Верховною Радою Укра╖ни, ╓ частиною нац╕онального законодавства Укра╖ни.
Укладення м╕жнародних договор╕в, як╕ суперечать Конституц╕╖ Укра╖ни, можливе лише п╕сля внесення в╕дпов╕дних зм╕н до Конституц╕╖ Укра╖ни.
Стаття 10.Державною мовою в Укра╖н╕ ╓ укра╖нська мова.
Держава забезпечу╓ всеб╕чний розвиток ╕ функц╕онування укра╖нсько╖ мови в ус╕х сферах сусп╕льного життя на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни.
В Укра╖н╕ гаранту╓ться в╕льний розвиток, використання ╕ захист рос╕йсько╖, ╕нших мов нац╕ональних меншин Укра╖ни.
Держава сприя╓ вивченню мов м╕жнародного сп╕лкування.
Застосування мов в Укра╖н╕ гаранту╓ться Конституц╕╓ю Укра╖ни та визнача╓ться законом.
Стаття 11. Держава сприя╓ консол╕дац╕╖ та розвитков╕ укра╖нсько╖ нац╕╖, ╖╖ ╕сторично╖ св╕домост╕, традиц╕й ╕ культури, а також розвитков╕ етн╕чно╖, культурно╖, мовно╖ та рел╕г╕йно╖ самобутност╕ вс╕х кор╕нних народ╕в ╕ нац╕ональних меншин Укра╖ни.
Стаття 12. Укра╖на дба╓ про задоволення нац╕онально-культурних ╕ мовних потреб укра╖нц╕в, як╕ проживають за межами держави.
Стаття 13. Земля, ╖╖ надра, атмосферне пов╕тря, водн╕ та ╕нш╕ природн╕ ресурси, як╕ знаходяться в межах територ╕╖ Укра╖ни, природн╕ ресурси ╖╖ континентального шельфу, виключно╖ (морсько╖) економ╕чно╖ зони ╓ об`╓ктами права власност╕ Укра╖нського народу. В╕д ╕мен╕ Укра╖нського народу права власника зд╕йснюють органи державно╖ влади та органи м╕сцевого самоврядування в межах, визначених ц╕╓ю Конституц╕╓ю.
Кожний громадянин ма╓ право користуватися природними об`╓ктами права власност╕ народу в╕дпов╕дно до закону.
Власн╕сть зобов`язу╓. Власн╕сть не повинна використовуватися на шкоду людин╕ ╕ сусп╕льству. Держава забезпечу╓ захист прав ус╕х суб`╓кт╕в права власност╕ ╕ господарювання, соц╕альну спрямован╕сть економ╕ки. Ус╕ суб`╓кти права власност╕ р╕вн╕ перед законом.
Стаття 14. Земля ╓ основним нац╕ональним багатством, що перебува╓ п╕д особливою охороною держави.
Право власност╕ на землю гаранту╓ться. Це право набува╓ться ╕ реал╕зу╓ться громадянами, юридичними особами та державою виключно в╕дпов╕дно до закону.
Стаття 15. Сусп╕льне життя в Укра╖н╕ ╠рунту╓ться на засадах пол╕тично╖, економ╕чно╖ та ╕деолог╕чно╖ багатоман╕тност╕.
Жодна ╕деолог╕я не може визнаватися державою як обов'язкова.
Держава гаранту╓ свободу пол╕тично╖ д╕яльност╕, не заборонено╖ Конституц╕╓ю ╕ законами Укра╖ни.
Стаття 16. Забезпечення еколог╕чно╖ безпеки ╕ п╕дтримання еколог╕чно╖ р╕вноваги на територ╕╖ Укра╖ни, подолання насл╕дк╕в Чорнобильсько╖ катастрофи ╬ катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Укра╖нського народу ╓ обов`язком держави.
Стаття 17. Захист суверен╕тету ╕ територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни, забезпечення ╖╖ економ╕чно╖ та ╕нформац╕йно╖ безпеки ╓ найважлив╕шими функц╕ями держави, справою всього Укра╖нського народу.
Оборона Укра╖ни, захист ╖╖ суверен╕тету, територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ ╕ недоторканност╕ покладаються на Збройн╕ Сили Укра╖ни.
Забезпечення державно╖ безпеки ╕ захист державного кордону Укра╖ни покладаються на в╕дпов╕дн╕ в╕йськов╕ формування та правоохоронн╕ органи держави, орган╕зац╕я ╕ порядок д╕яльност╕ яких визначаються законом.
Збройн╕ Сили Укра╖ни та ╕нш╕ в╕йськов╕ формування н╕ким не можуть бути використан╕ для обмеження прав ╕ свобод громадян або з метою повалення конституц╕йного ладу, усунення орган╕в влади чи перешкоджання ╖х д╕яльност╕.
Держава забезпечу╓ соц╕альний захист громадян Укра╖ни, як╕ перебувають на служб╕ у Збройних Силах Укра╖ни та в ╕нших в╕йськових формуваннях, а також член╕в ╖хн╕х с╕мей.
На територ╕╖ Укра╖ни забороня╓ться створення ╕ функц╕онування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
На територ╕╖ Укра╖ни не допуска╓ться розташування ╕ноземних в╕йськових баз.
Стаття 18. Зовн╕шньопол╕тична д╕яльн╕сть Укра╖ни спрямована на забезпечення ╖╖ нац╕ональних ╕нтерес╕в ╕ безпеки шляхом п╕дтримання мирного ╕ вза╓мовиг╕дного сп╕вроб╕тництва з членами м╕жнародного сп╕втовариства за загальновизнаними принципами ╕ нормами м╕жнародного права.
Стаття 19. Правовий порядок в Укра╖н╕ ╠рунту╓ться на засадах, в╕дпов╕дно до яких н╕хто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державно╖ влади та органи м╕сцевого самоврядування, ╖х посадов╕ особи зобов`язан╕ д╕яти лише на п╕дстав╕, в межах повноважень та у спос╕б, що передбачен╕ Конституц╕╓ю та законами Укра╖ни.
Стаття 20. Державними символами Укра╖ни ╓ Державний Прапор Укра╖ни, Державний Герб Укра╖ни ╕ Державний Г╕мн Укра╖ни.
Державний Прапор Укра╖ни - стяг ╕з двох р╕вновеликих горизонтальних смуг синього ╕ жовтого кольор╕в.
Великий Державний Герб Укра╖ни встановлю╓ться з урахуванням малого Державного Герба Укра╖ни та герба В╕йська Запор╕зького законом, що прийма╓ться не менш як двома третинами в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Головним елементом великого Державного Герба Укра╖ни ╓ Знак Княжо╖ Держави Володимира Великого (малий Державний Герб Укра╖ни).
Державний Г╕мн Укра╖ни - нац╕ональний г╕мн на музику М.Вербицького ╕з словами, затвердженими законом, що прийма╓ться не менш як двома третинами в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Опис державних символ╕в Укра╖ни та порядок ╖х використання встановлюються законом, що прийма╓ться не менш як двома третинами в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Столицею Укра╖ни ╓ м╕сто Ки╖в.
РОЗД╤Л II
ПРАВА, СВОБОДИ ТА ОБОВ`ЯЗКИ ЛЮДИНИ ╤ ГРОМАДЯНИНА
Стаття 21. Ус╕ люди ╓ в╕льн╕ ╕ р╕вн╕ у сво╖й г╕дност╕ та правах.
Права ╕ свободи людини ╓ нев╕дчужуваними та непорушними.
Стаття 22. Права ╕ свободи людини ╕ громадянина, закр╕плен╕ ц╕╓ю Конституц╕╓ю, не ╓ вичерпними.
Конституц╕йн╕ права ╕ свободи гарантуються ╕ не можуть бути скасован╕.
При прийнятт╕ нових закон╕в або внесенн╕ зм╕н до чинних закон╕в не допуска╓ться звуження зм╕сту та обсягу ╕снуючих прав ╕ свобод.
Стаття 23. Кожна людина ма╓ право на в╕льний розвиток сво╓╖ особистост╕, якщо при цьому не порушуються права ╕ свободи ╕нших людей, та ма╓ обов`язки перед сусп╕льством, в якому забезпечу╓ться в╕льний ╕ всеб╕чний розвиток ╖╖ особистост╕.
Стаття 24. Громадяни мають р╕вн╕ конституц╕йн╕ права ╕ свободи та ╓ р╕вними перед законом.
Не може бути прив╕ле╖в чи обмежень за ознаками раси, кольору шк╕ри, пол╕тичних, рел╕г╕йних та ╕нших переконань, стат╕, етн╕чного та соц╕ального походження, майнового стану, м╕сця проживання, за мовними або ╕ншими ознаками.
Р╕вн╕сть прав ж╕нки ╕ чолов╕ка забезпечу╓ться: наданням ж╕нкам р╕вних з чолов╕ками можливостей у громадсько-пол╕тичн╕й ╕ культурн╕й д╕яльност╕, у здобутт╕ осв╕ти ╕ профес╕йн╕й п╕дготовц╕, у прац╕ та винагород╕ за не╖; спец╕альними заходами щодо охорони прац╕ ╕ здоров`я ж╕нок, встановленням пенс╕йних п╕льг; створенням умов, як╕ дають ж╕нкам можлив╕сть по╓днувати працю з материнством; правовим захистом, матер╕альною ╕ моральною п╕дтримкою материнства ╕ дитинства, включаючи надання оплачуваних в╕дпусток та ╕нших п╕льг ваг╕тним ж╕нкам ╕ матерям.
Стаття 25. Громадянин Укра╖ни не може бути позбавлений громадянства ╕ права зм╕нити громадянство.
Громадянин Укра╖ни не може бути вигнаний за меж╕ Укра╖ни або виданий ╕нш╕й держав╕.
Укра╖на гаранту╓ п╕клування та захист сво╖м громадянам, як╕ перебувають за ╖╖ межами.
Стаття 26. ╤ноземц╕ та особи без громадянства, що перебувають в Укра╖н╕ на законних п╕дставах, користуються тими самими правами ╕ свободами, а також несуть так╕ сам╕ обов'язки, як ╕ громадяни Укра╖ни, - за винятками, встановленими Конституц╕╓ю, законами чи м╕жнародними договорами Укра╖ни.
╤ноземцям та особам без громадянства може бути надано притулок у порядку, встановленому законом.
Стаття 27. Кожна людина ма╓ нев╕д'╓мне право на життя.
Н╕хто не може бути свав╕льно позбавлений життя. Обов'язок держави - захищати життя людини.
Кожен ма╓ право захищати сво╓ життя ╕ здоров`я, життя ╕ здоров`я ╕нших людей в╕д протиправних посягань.
Стаття 28. Кожен ма╓ право на повагу до його г╕дност╕.
Н╕хто не може бути п╕дданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижу╓ його г╕дн╕сть, поводженню чи покаранню.
Жодна людина без ╖╖ в╕льно╖ згоди не може бути п╕ддана медичним, науковим чи ╕ншим досл╕дам.
Стаття 29. Кожна людина ма╓ право на свободу та особисту недоторканн╕сть.
Н╕хто не може бути заарештований або триматися п╕д вартою ╕накше як за вмотивованим р╕шенням суду ╕ т╕льки на п╕дставах та в порядку, встановлених законом.
У раз╕ нагально╖ необх╕дност╕ запоб╕гти злочинов╕ чи його перепинити уповноважен╕ на те законом органи можуть застосувати тримання особи п╕д вартою як тимчасовий запоб╕жний зах╕д, об╠рунтован╕сть якого протягом с╕мдесяти двох годин ма╓ бути перев╕рена судом. Затримана особа негайно зв╕льня╓ться, якщо протягом с╕мдесяти двох годин з моменту затримання ╖й не вручено вмотивованого р╕шення суду про тримання п╕д вартою.
Кожному заарештованому чи затриманому ма╓ бути нев╕дкладно пов╕домлено про мотиви арешту чи затримання, роз'яснено його права та надано можлив╕сть з моменту затримання захищати себе особисто та користуватися правовою допомогою захисника.
Кожний затриманий ма╓ право у будь-який час оскаржити в суд╕ сво╓ затримання.
Про арешт або затримання людини ма╓ бути негайно пов╕домлено родич╕в заарештованого чи затриманого.
Стаття 30. Кожному гаранту╓ться недоторканн╕сть житла.
Не допуска╓ться проникнення до житла чи до ╕ншого волод╕ння особи, проведення в них огляду чи обшуку ╕накше як за вмотивованим р╕шенням суду.
У нев╕дкладних випадках, пов'язаних ╕з врятуванням життя людей та майна чи з безпосередн╕м пересл╕дуванням ос╕б, як╕ п╕дозрюються у вчиненн╕ злочину, можливий ╕нший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до ╕ншого волод╕ння особи, проведення в них огляду ╕ обшуку.
Стаття 31. Кожному гаранту╓ться та╓мниця листування, телефонних розмов, телеграфно╖ та ╕ншо╖ кореспонденц╕╖. Винятки можуть бути встановлен╕ лише судом у випадках, передбачених законом, з метою запоб╕гти злочинов╕ чи з`ясувати ╕стину п╕д час розсл╕дування крим╕нально╖ справи, якщо ╕ншими способами одержати ╕нформац╕ю неможливо.
Стаття 32. Н╕хто не може зазнавати втручання в його особисте ╕ с╕мейне життя, кр╕м випадк╕в, передбачених Конституц╕╓ю Укра╖ни.
Не допуска╓ться збирання, збер╕гання, використання та поширення конф╕денц╕йно╖ ╕нформац╕╖ про особу без ╖╖ згоди, кр╕м випадк╕в, визначених законом, ╕ лише в ╕нтересах нац╕онально╖ безпеки, економ╕чного добробуту та прав людини.
Кожний громадянин ма╓ право знайомитися в органах державно╖ влади, органах м╕сцевого самоврядування, установах ╕ орган╕зац╕ях з в╕домостями про себе, як╕ не ╓ державною або ╕ншою захищеною законом та╓мницею.
Кожному гаранту╓ться судовий захист права спростовувати недостов╕рну ╕нформац╕ю про себе ╕ член╕в сво╓╖ с╕м`╖ та права вимагати вилучення будь-яко╖ ╕нформац╕╖, а також право на в╕дшкодування матер╕ально╖ ╕ морально╖ шкоди, завдано╖ збиранням, збер╕ганням, використанням та поширенням тако╖ недостов╕рно╖ ╕нформац╕╖.
Стаття 33. Кожному, хто на законних п╕дставах перебува╓ на територ╕╖ Укра╖ни, гаранту╓ться свобода пересування, в╕льний виб╕р м╕сця проживання, право в╕льно залишати територ╕ю Укра╖ни, за винятком обмежень, як╕ встановлюються законом.
Громадянин Укра╖ни не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Укра╖ну.
Стаття 34. Кожному гаранту╓ться право на свободу думки ╕ слова, на в╕льне вираження сво╖х погляд╕в ╕ переконань.
Кожен ма╓ право в╕льно збирати, збер╕гати, використовувати ╕ поширювати ╕нформац╕ю усно, письмово або в ╕нший спос╕б ╬ на св╕й виб╕р.
Зд╕йснення цих прав може бути обмежене законом в ╕нтересах нац╕онально╖ безпеки, територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ або громадського порядку з метою запоб╕гання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутац╕╖ або прав ╕нших людей, для запоб╕гання розголошенню ╕нформац╕╖, одержано╖ конф╕денц╕йно, або для п╕дтримання авторитету ╕ неупередженост╕ правосуддя.
Стаття 35. Кожен ма╓ право на свободу св╕тогляду ╕ в╕роспов╕дання. Це право включа╓ свободу спов╕дувати будь-яку рел╕г╕ю або не спов╕дувати н╕яко╖, безперешкодно в╕дправляти одноособово чи колективно рел╕г╕йн╕ культи ╕ ритуальн╕ обряди, вести рел╕г╕йну д╕яльн╕сть.
Зд╕йснення цього права може бути обмежене законом лише в ╕нтересах охорони громадського порядку, здоров`я ╕ моральност╕ населення або захисту прав ╕ свобод ╕нших людей.
Церква ╕ рел╕г╕йн╕ орган╕зац╕╖ в Укра╖н╕ в╕докремлен╕ в╕д держави, а школа ╬ в╕д церкви. Жодна рел╕г╕я не може бути визнана державою як обов'язкова.
Н╕хто не може бути ув╕льнений в╕д сво╖х обов'язк╕в перед державою або в╕дмовитися в╕д виконання закон╕в за мотивами рел╕г╕йних переконань. У раз╕ якщо виконання в╕йськового обов'язку суперечить рел╕г╕йним переконанням громадянина, виконання цього обов'язку ма╓ бути зам╕нене альтернативною (нев╕йськовою) службою.
Стаття 36. Громадяни Укра╖ни мають право на свободу об'╓днання у пол╕тичн╕ парт╕╖ та громадськ╕ орган╕зац╕╖ для зд╕йснення ╕ захисту сво╖х прав ╕ свобод та задоволення пол╕тичних, економ╕чних, соц╕альних, культурних та ╕нших ╕нтерес╕в, за винятком обмежень, встановлених законом в ╕нтересах нац╕онально╖ безпеки та громадського порядку, охорони здоров`я населення або захисту прав ╕ свобод ╕нших людей.
Пол╕тичн╕ парт╕╖ в Укра╖н╕ сприяють формуванню ╕ вираженню пол╕тично╖ вол╕ громадян, беруть участь у виборах. Членами пол╕тичних парт╕й можуть бути лише громадяни Укра╖ни. Обмеження щодо членства у пол╕тичних парт╕ях встановлюються виключно ц╕╓ю Конституц╕╓ю ╕ законами Укра╖ни.
Громадяни мають право на участь у профес╕йних сп╕лках з метою захисту сво╖х трудових ╕ соц╕ально-економ╕чних прав та ╕нтерес╕в. Профес╕йн╕ сп╕лки ╓ громадськими орган╕зац╕ями, що об`╓днують громадян, пов`язаних сп╕льними ╕нтересами за родом ╖х профес╕йно╖ д╕яльност╕. Профес╕йн╕ сп╕лки утворюються без попереднього дозволу на основ╕ в╕льного вибору ╖х член╕в. Ус╕ профес╕йн╕ сп╕лки мають р╕вн╕ права. Обмеження щодо членства у профес╕йних сп╕лках встановлюються виключно ц╕╓ю Конституц╕╓ю ╕ законами Укра╖ни.
Н╕хто не може бути примушений до вступу в будь-яке об`╓днання громадян чи обмежений у правах за належн╕сть чи неналежн╕сть до пол╕тичних парт╕й або громадських орган╕зац╕й.
Ус╕ об'╓днання громадян р╕вн╕ перед законом.
Стаття 37. Утворення ╕ д╕яльн╕сть пол╕тичних парт╕й та громадських орган╕зац╕й, програмн╕ ц╕л╕ або д╕╖ яких спрямован╕ на л╕кв╕дац╕ю незалежност╕ Укра╖ни, зм╕ну конституц╕йного ладу насильницьким шляхом, порушення суверен╕тету ╕ територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ держави, п╕дрив ╖╖ безпеки, незаконне захоплення державно╖ влади, пропаганду в╕йни, насильства, на розпалювання м╕жетн╕чно╖, расово╖, рел╕г╕йно╖ ворожнеч╕, посягання на права ╕ свободи людини, здоров'я населення, забороняються.
Пол╕тичн╕ парт╕╖ та громадськ╕ орган╕зац╕╖ не можуть мати во╓н╕зованих формувань.
Не допуска╓ться створення ╕ д╕яльн╕сть орган╕зац╕йних структур пол╕тичних парт╕й в органах виконавчо╖ та судово╖ влади ╕ виконавчих органах м╕сцевого самоврядування, в╕йськових формуваннях, а також на державних п╕дпри╓мствах, у навчальних закладах та ╕нших державних установах ╕ орган╕зац╕ях.
Заборона д╕яльност╕ об`╓днань громадян зд╕йсню╓ться лише в судовому порядку.
Стаття 38. Громадяни мають право брати участь в управл╕нн╕ державними справами, у всеукра╖нському та м╕сцевих референдумах, в╕льно обирати ╕ бути обраними до орган╕в державно╖ влади та орган╕в м╕сцевого самоврядування.
Громадяни користуються р╕вним правом доступу до державно╖ служби, а також до служби в органах м╕сцевого самоврядування.
Стаття 39. Громадяни мають право збиратися мирно, без збро╖ ╕ проводити збори, м╕тинги, походи ╕ демонстрац╕╖, про проведення яких завчасно спов╕щаються органи виконавчо╖ влади чи органи м╕сцевого самоврядування.
Обмеження щодо реал╕зац╕╖ цього права може встановлюватися судом в╕дпов╕дно до закону ╕ лише в ╕нтересах нац╕онально╖ безпеки та громадського порядку ╬ з метою запоб╕гання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення або захисту прав ╕ свобод ╕нших людей.
Стаття 40. Ус╕ мають право направляти ╕ндив╕дуальн╕ чи колективн╕ письмов╕ звернення або особисто звертатися до орган╕в державно╖ влади, орган╕в м╕сцевого самоврядування та посадових ╕ службових ос╕б цих орган╕в, що зобов'язан╕ розглянути звернення ╕ дати об╠рунтовану в╕дпов╕дь у встановлений законом строк.
Стаття 41. Кожен ма╓ право волод╕ти, користуватися ╕ розпоряджатися сво╓ю власн╕стю, результатами сво╓╖ ╕нтелектуально╖, творчо╖ д╕яльност╕.
Право приватно╖ власност╕ набува╓ться в порядку, визначеному законом.
Громадяни для задоволення сво╖х потреб можуть користуватися об`╓ктами права державно╖ та комунально╖ власност╕ в╕дпов╕дно до закону.
Н╕хто не може бути протиправно позбавлений права власност╕. Право приватно╖ власност╕ ╓ непорушним.
Примусове в╕дчуження об'╓кт╕в права приватно╖ власност╕ може бути застосоване лише як виняток з мотив╕в сусп╕льно╖ необх╕дност╕, на п╕дстав╕ ╕ в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього ╕ повного в╕дшкодування ╖х вартост╕. Примусове в╕дчуження таких об'╓кт╕в з наступним повним в╕дшкодуванням ╖х вартост╕ допуска╓ться лише в умовах во╓нного чи надзвичайного стану.
Конф╕скац╕я майна може бути застосована виключно за р╕шенням суду у випадках, обсяз╕ та порядку, встановлених законом.
Використання власност╕ не може завдавати шкоди правам, свободам та г╕дност╕ громадян, ╕нтересам сусп╕льства, пог╕ршувати еколог╕чну ситуац╕ю ╕ природн╕ якост╕ земл╕.
Стаття 42. Кожен ма╓ право на п╕дпри╓мницьку д╕яльн╕сть, яка не заборонена законом.
П╕дпри╓мницька д╕яльн╕сть депутат╕в, посадових ╕ службових ос╕б орган╕в державно╖ влади та орган╕в м╕сцевого самоврядування обмежу╓ться законом.
Держава забезпечу╓ захист конкуренц╕╖ у п╕дпри╓мницьк╕й д╕яльност╕. Не допускаються зловживання монопольним становищем на ринку, неправом╕рне обмеження конкуренц╕╖ та недобросов╕сна конкуренц╕я. Види ╕ меж╕ монопол╕╖ визначаються законом.
Держава захища╓ права споживач╕в, зд╕йсню╓ контроль за як╕стю ╕ безпечн╕стю продукц╕╖ та ус╕х вид╕в послуг ╕ роб╕т, сприя╓ д╕яльност╕ громадських орган╕зац╕й споживач╕в.
Стаття 43. Кожен ма╓ право на працю, що включа╓ можлив╕сть заробляти соб╕ на життя працею, яку в╕н в╕льно обира╓ або на яку в╕льно погоджу╓ться.
Держава створю╓ умови для повного зд╕йснення громадянами права на працю, гаранту╓ р╕вн╕ можливост╕ у вибор╕ профес╕╖ та роду трудово╖ д╕яльност╕, реал╕зову╓ програми профес╕йно-техн╕чного навчання, п╕дготовки ╕ переп╕дготовки кадр╕в в╕дпов╕дно до сусп╕льних потреб.
Використання примусово╖ прац╕ забороня╓ться. Не вважа╓ться примусовою працею в╕йськова або альтернативна (нев╕йськова) служба, а також робота чи служба, яка викону╓ться особою за вироком чи ╕ншим р╕шенням суду або в╕дпов╕дно до закон╕в про во╓нний ╕ про надзвичайний стан.
Кожен ма╓ право на належн╕, безпечн╕ ╕ здоров╕ умови прац╕, на зароб╕тну плату, не нижчу в╕д визначено╖ законом.
Використання прац╕ ж╕нок ╕ неповнол╕тн╕х на небезпечних для ╖хнього здоров'я роботах забороня╓ться.
Громадянам гаранту╓ться захист в╕д незаконного зв╕льнення.
Право на сво╓часне одержання винагороди за працю захища╓ться законом.
Стаття 44. Т╕, хто працю╓, мають право на страйк для захисту сво╖х економ╕чних ╕ соц╕альних ╕нтерес╕в.
Порядок зд╕йснення права на страйк встановлю╓ться законом з урахуванням необх╕дност╕ забезпечення нац╕онально╖ безпеки, охорони здоров`я, прав ╕ свобод ╕нших людей.
Н╕хто не може бути примушений до участ╕ або до неучаст╕ у страйку.
Заборона страйку можлива лише на п╕дстав╕ закону.
Стаття 45. Кожен, хто працю╓, ма╓ право на в╕дпочинок.
Це право забезпечу╓ться наданням дн╕в щотижневого в╕дпочинку, а також оплачувано╖ щор╕чно╖ в╕дпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих профес╕й ╕ виробництв, скорочено╖ тривалост╕ роботи у н╕чний час.
Максимальна тривал╕сть робочого часу, м╕н╕мальна тривал╕сть в╕дпочинку та оплачувано╖ щор╕чно╖ в╕дпустки, вих╕дн╕ та святков╕ дн╕, а також ╕нш╕ умови зд╕йснення цього права визначаються законом.
Стаття 46. Громадяни мають право на соц╕альний захист, що включа╓ право на забезпечення ╖х у раз╕ повно╖, частково╖ або тимчасово╖ втрати працездатност╕, втрати годувальника, безроб╕ття з незалежних в╕д них обставин, а також у старост╕ та в ╕нших випадках, передбачених законом.
Це право гаранту╓ться загальнообов'язковим державним соц╕альним страхуванням за рахунок страхових внеск╕в громадян, п╕дпри╓мств, установ ╕ орган╕зац╕й, а також бюджетних та ╕нших джерел соц╕ального забезпечення; створенням мереж╕ державних, комунальних, приватних заклад╕в для догляду за непрацездатними.
Пенс╕╖, ╕нш╕ види соц╕альних виплат та допомоги, що ╓ основним джерелом ╕снування, мають забезпечувати р╕вень життя, не нижчий в╕д прожиткового м╕н╕муму, встановленого законом.
Стаття 47. Кожен ма╓ право на житло. Держава створю╓ умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власн╕сть або взяти в оренду.
Громадянам, як╕ потребують соц╕ального захисту, житло нада╓ться державою та органами м╕сцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату в╕дпов╕дно до закону.
Н╕хто не може бути примусово позбавлений житла ╕накше як на п╕дстав╕ закону за р╕шенням суду.
Стаття 48. Кожен ма╓ право на достатн╕й житт╓вий р╕вень для себе ╕ сво╓╖ с╕м'╖, що включа╓ достатн╓ харчування, одяг, житло.
Стаття 49. Кожен ма╓ право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування.
Охорона здоров'я забезпечу╓ться державним ф╕нансуванням в╕дпов╕дних соц╕ально-економ╕чних, медико-сан╕тарних ╕ оздоровчо-проф╕лактичних програм.
Держава створю╓ умови для ефективного ╕ доступного для вс╕х громадян медичного обслуговування. У державних ╕ комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога нада╓ться безоплатно; ╕снуюча мережа таких заклад╕в не може бути скорочена. Держава сприя╓ розвитков╕ л╕кувальних заклад╕в ус╕х форм власност╕.
Держава дба╓ про розвиток ф╕зично╖ культури ╕ спорту, забезпечу╓ сан╕тарно-еп╕дем╕чне благополуччя.
Стаття 50. Кожен ма╓ право на безпечне для життя ╕ здоров'я довк╕лля та на в╕дшкодування завдано╖ порушенням цього права шкоди.
Кожному гаранту╓ться право в╕льного доступу до ╕нформац╕╖ про стан довк╕лля, про як╕сть харчових продукт╕в ╕ предмет╕в побуту, а також право на ╖╖ поширення. Така ╕нформац╕я н╕ким не може бути засекречена.
Стаття 51. Шлюб ╠рунту╓ться на в╕льн╕й згод╕ ж╕нки ╕ чолов╕ка. Кожен ╕з подружжя ма╓ р╕вн╕ права ╕ обов'язки у шлюб╕ та с╕м`╖.
Батьки зобов'язан╕ утримувати д╕тей до ╖х повнол╕ття. Повнол╕тн╕ д╕ти зобов'язан╕ п╕клуватися про сво╖х непрацездатних батьк╕в.
С╕м'я, дитинство, материнство ╕ батьк╕вство охороняються державою.
Стаття 52. Д╕ти р╕вн╕ у сво╖х правах незалежно в╕д походження, а також в╕д того, народжен╕ вони у шлюб╕ чи поза ним.
Будь-яке насильство над дитиною та ╖╖ експлуатац╕я пересл╕дуються за законом.
Утримання та виховання д╕тей-сир╕т ╕ д╕тей, позбавлених батьк╕вського п╕клування, поклада╓ться на державу. Держава заохочу╓ ╕ п╕дтриму╓ благод╕йницьку д╕яльн╕сть щодо д╕тей.
Стаття 53. Кожен ма╓ право на осв╕ту.
Повна загальна середня осв╕та ╓ обов'язковою.
Держава забезпечу╓ доступн╕сть ╕ безоплатн╕сть дошк╕льно╖, повно╖ загально╖ середньо╖, профес╕йно-техн╕чно╖, вищо╖ осв╕ти в державних ╕ комунальних навчальних закладах; розвиток дошк╕льно╖, повно╖ загально╖ середньо╖, позашк╕льно╖, профес╕йно-техн╕чно╖, вищо╖ ╕ п╕слядипломно╖ осв╕ти, р╕зних форм навчання; надання державних стипенд╕й та п╕льг учням ╕ студентам.
Громадяни мають право безоплатно здобути вищу осв╕ту в державних ╕ комунальних навчальних закладах на конкурсн╕й основ╕.
Громадянам, як╕ належать до нац╕ональних меншин, в╕дпов╕дно до закону гаранту╓ться право на навчання р╕дною мовою чи на вивчення р╕дно╖ мови у державних ╕ комунальних навчальних закладах або через нац╕ональн╕ культурн╕ товариства.
Стаття 54. Громадянам гаранту╓ться свобода л╕тературно╖, художньо╖, науково╖ ╕ техн╕чно╖ творчост╕, захист ╕нтелектуально╖ власност╕, ╖хн╕х авторських прав, моральних ╕ матер╕альних ╕нтерес╕в, що виникають у зв`язку з р╕зними видами ╕нтелектуально╖ д╕яльност╕.
Кожний громадянин ма╓ право на результати сво╓╖ ╕нтелектуально╖, творчо╖ д╕яльност╕; н╕хто не може використовувати або поширювати ╖х без його згоди, за винятками, встановленими законом.
Держава сприя╓ розвитков╕ науки, встановленню наукових зв`язк╕в Укра╖ни з╕ св╕товим сп╕втовариством.
Культурна спадщина охороня╓ться законом.
Держава забезпечу╓ збереження ╕сторичних пам`яток та ╕нших об`╓кт╕в, що становлять культурну ц╕нн╕сть, вжива╓ заход╕в для повернення в Укра╖ну культурних ц╕нностей народу, як╕ знаходяться за ╖╖ межами.
Стаття 55. Права ╕ свободи людини ╕ громадянина захищаються судом.
Кожному гаранту╓ться право на оскарження в суд╕ р╕шень, д╕й чи безд╕яльност╕ орган╕в державно╖ влади, орган╕в м╕сцевого самоврядування, посадових ╕ службових ос╕б.
Кожен ма╓ право звертатися за захистом сво╖х прав до Уповноваженого Верховно╖ Ради Укра╖ни з прав людини.
Кожен ма╓ право п╕сля використання вс╕х нац╕ональних засоб╕в правового захисту звертатися за захистом сво╖х прав ╕ свобод до в╕дпов╕дних м╕жнародних судових установ чи до в╕дпов╕дних орган╕в м╕жнародних орган╕зац╕й, членом або учасником яких ╓ Укра╖на.
Кожен ма╓ право будь-якими не забороненими законом засобами захищати сво╖ права ╕ свободи в╕д порушень ╕ протиправних посягань.
Стаття 56. Кожен ма╓ право на в╕дшкодування за рахунок держави чи орган╕в м╕сцевого самоврядування матер╕ально╖ та морально╖ шкоди, завдано╖ незаконними р╕шеннями, д╕ями чи безд╕яльн╕стю орган╕в державно╖ влади, орган╕в м╕сцевого самоврядування, ╖х посадових ╕ службових ос╕б при зд╕йсненн╕ ними сво╖х повноважень.
Стаття 57. Кожному гаранту╓ться право знати сво╖ права ╕ обов'язки.
Закони та ╕нш╕ нормативно-правов╕ акти, що визначають права ╕ обов'язки громадян, мають бути доведен╕ до в╕дома населення у порядку, встановленому законом.
Закони та ╕нш╕ нормативно-правов╕ акти, що визначають права ╕ обов`язки громадян, не доведен╕ до в╕дома населення у порядку, встановленому законом, ╓ нечинними.
Стаття 58. Закони та ╕нш╕ нормативно-правов╕ акти не мають зворотно╖ д╕╖ в час╕, кр╕м випадк╕в, коли вони пом'якшують або скасовують в╕дпов╕дальн╕сть особи.
Н╕хто не може в╕дпов╕дати за д╕яння, як╕ на час ╖х вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Стаття 59. Кожен ма╓ право на правову допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога нада╓ться безоплатно. Кожен ╓ в╕льним у вибор╕ захисника сво╖х прав.
Для забезпечення права на захист в╕д обвинувачення та надання правово╖ допомоги при вир╕шенн╕ справ у судах та ╕нших державних органах в Укра╖н╕ д╕╓ адвокатура.
Стаття 60. Н╕хто не зобов'язаний виконувати явно злочинн╕ розпорядження чи накази.
За в╕ддання ╕ виконання явно злочинного розпорядження чи наказу наста╓ юридична в╕дпов╕дальн╕сть.
Стаття 61.Н╕хто не може бути дв╕ч╕ притягнений до юридично╖ в╕дпов╕дальност╕ одного виду за одне й те саме правопорушення.
Юридична в╕дпов╕дальн╕сть особи ма╓ ╕ндив╕дуальний характер.
Стаття 62. Особа вважа╓ться невинуватою у вчиненн╕ злочину ╕ не може бути п╕ддана крим╕нальному покаранню, доки ╖╖ вину не буде доведено в законному порядку ╕ встановлено обвинувальним вироком суду.
Н╕хто не зобов'язаний доводити свою невинуват╕сть у вчиненн╕ злочину.
Обвинувачення не може ╠рунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Ус╕ сумн╕ви щодо доведеност╕ вини особи тлумачаться на ╖╖ користь.
У раз╕ скасування вироку суду як неправосудного держава в╕дшкодову╓ матер╕альну ╕ моральну шкоду, завдану безп╕дставним засудженням.
Стаття 63. Особа не несе в╕дпов╕дальност╕ за в╕дмову давати показання або пояснення щодо себе, член╕в с╕м'╖ чи близьких родич╕в, коло яких визнача╓ться законом.
П╕дозрюваний, обвинувачений чи п╕дсудний ма╓ право на захист.
Засуджений користу╓ться вс╕ма правами людини ╕ громадянина, за винятком обмежень, як╕ визначен╕ законом ╕ встановлен╕ вироком суду.
Стаття 64. Конституц╕йн╕ права ╕ свободи людини ╕ громадянина не можуть бути обмежен╕, кр╕м випадк╕в, передбачених Конституц╕╓ю Укра╖ни.
В умовах во╓нного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окрем╕ обмеження прав ╕ свобод ╕з зазначенням строку д╕╖ цих обмежень. Не можуть бути обмежен╕ права ╕ свободи, передбачен╕ статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 ц╕╓╖ Конституц╕╖.
Стаття 65. Захист В╕тчизни, незалежност╕ та територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни, шанування ╖╖ державних символ╕в ╓ обов'язком громадян Укра╖ни.
Громадяни в╕дбувають в╕йськову службу в╕дпов╕дно до закону.
Стаття 66. Кожен зобов'язаний не запод╕ювати шкоду природ╕, культурн╕й спадщин╕, в╕дшкодовувати завдан╕ ним збитки.
Стаття 67. Кожен зобов'язаний сплачувати податки ╕ збори в порядку ╕ розм╕рах, встановлених законом.
Ус╕ громадяни щор╕чно подають до податкових ╕нспекц╕й за м╕сцем проживання декларац╕╖ про св╕й майновий стан та доходи за минулий р╕к у порядку, встановленому законом.
Стаття 68.Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституц╕╖ Укра╖ни та закон╕в Укра╖ни, не посягати на права ╕ свободи, честь ╕ г╕дн╕сть ╕нших людей.
Незнання закон╕в не зв╕льня╓ в╕д юридично╖ в╕дпов╕дальност╕.
РОЗД╤Л III
ВИБОРИ. РЕФЕРЕНДУМ
Стаття 69. Народне волевиявлення зд╕йсню╓ться через вибори, референдум та ╕нш╕ форми безпосередньо╖ демократ╕╖.
Стаття 70. Право голосу на виборах ╕ референдумах мають громадяни Укра╖ни, як╕ досягли на день ╖х проведення в╕с╕мнадцяти рок╕в.
Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом нед╕╓здатними.
Стаття 71. Вибори до орган╕в державно╖ влади та орган╕в м╕сцевого самоврядування ╓ в╕льними ╕ в╕дбуваються на основ╕ загального, р╕вного ╕ прямого виборчого права шляхом та╓много голосування.
Виборцям гаранту╓ться в╕льне волевиявлення.
Стаття 72.Всеукра╖нський референдум признача╓ться Верховною Радою Укра╖ни або Президентом Укра╖ни в╕дпов╕дно до ╖хн╕х повноважень, встановлених ц╕╓ю Конституц╕╓ю.
Всеукра╖нський референдум проголошу╓ться за народною ╕н╕ц╕ативою на вимогу не менш як трьох м╕льйон╕в громадян Укра╖ни, як╕ мають право голосу, за умови, що п╕дписи щодо призначення референдуму з╕брано не менш як у двох третинах областей ╕ не менш як по сто тисяч п╕дпис╕в у кожн╕й област╕.
Стаття 73. Виключно всеукра╖нським референдумом вир╕шуються питання про зм╕ну територ╕╖ Укра╖ни.
Стаття 74. Референдум не допуска╓ться щодо законопроект╕в з питань податк╕в, бюджету та амн╕ст╕╖.
РОЗД╤Л IV
ВЕРХОВНА РАДА УКРА╥НИ
Стаття 75. ╢диним органом законодавчо╖ влади в Укра╖н╕ ╓ парламент - Верховна Рада Укра╖ни.
Стаття 76. Конституц╕йний склад Верховно╖ Ради Укра╖ни ╬ чотириста п`ятдесят народних депутат╕в Укра╖ни, як╕ обираються на основ╕ загального, р╕вного ╕ прямого виборчого права шляхом та╓много голосування строком на чотири роки.
Народним депутатом Укра╖ни може бути громадянин Укра╖ни, який на день вибор╕в досяг двадцяти одного року, ма╓ право голосу ╕ прожива╓ в Укра╖н╕ протягом останн╕х п'яти рок╕в.
Не може бути обраним до Верховно╖ Ради Укра╖ни громадянин, який ма╓ судим╕сть за вчинення умисного злочину, якщо ця судим╕сть не погашена ╕ не знята у встановленому законом порядку.
Повноваження народних депутат╕в Укра╖ни визначаються Конституц╕╓ю та законами Укра╖ни.
Стаття 77. Чергов╕ вибори до Верховно╖ Ради Укра╖ни в╕дбуваються в останню нед╕лю березня четвертого року повноважень Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Позачергов╕ вибори до Верховно╖ Ради Укра╖ни призначаються Президентом Укра╖ни ╕ проводяться в пер╕од ш╕стдесяти дн╕в з дня опубл╕кування р╕шення про дострокове припинення повноважень Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Порядок проведення вибор╕в народних депутат╕в Укра╖ни встановлю╓ться законом.
Стаття 78. Народн╕ депутати Укра╖ни зд╕йснюють сво╖ повноваження на пост╕йн╕й основ╕.
Народн╕ депутати Укра╖ни не можуть мати ╕ншого представницького мандата чи бути на державн╕й служб╕.
Вимоги щодо несум╕сност╕ депутатського мандата з ╕ншими видами д╕яльност╕ встановлюються законом.
Стаття 79. Перед вступом на посаду народн╕ депутати Укра╖ни складають перед Верховною Радою Укра╖ни таку присягу:
"Присягаю на в╕рн╕сть Укра╖н╕. Зобов`язуюсь ус╕ма сво╖ми д╕ями боронити суверен╕тет ╕ незалежн╕сть Укра╖ни, дбати про благо В╕тчизни ╕ добробут Укра╖нського народу.
Присягаю додержуватися Конституц╕╖ Укра╖ни та закон╕в Укра╖ни, виконувати сво╖ обов`язки в ╕нтересах ус╕х сп╕вв╕тчизник╕в".
Присягу зачиту╓ найстарший за в╕ком народний депутат Укра╖ни перед в╕дкриттям першо╖ сес╕╖ новообрано╖ Верховно╖ Ради Укра╖ни, п╕сля чого депутати скр╕плюють присягу сво╖ми п╕дписами п╕д ╖╖ текстом.
В╕дмова скласти присягу ма╓ насл╕дком втрату депутатського мандата.
Повноваження народних депутат╕в Укра╖ни починаються з моменту складення присяги.
Стаття 80. Народним депутатам Укра╖ни гаранту╓ться депутатська недоторканн╕сть.
Народн╕ депутати Укра╖ни не несуть юридично╖ в╕дпов╕дальност╕ за результати голосування або висловлювання у парламент╕ та його органах, за винятком в╕дпов╕дальност╕ за образу чи наклеп.
Народн╕ депутати Укра╖ни не можуть бути без згоди Верховно╖ Ради Укра╖ни притягнен╕ до крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕, затриман╕ чи заарештован╕.
Стаття 81. Повноваження народних депутат╕в Укра╖ни припиняються одночасно з припиненням повноважень Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Повноваження народного депутата Укра╖ни припиняються достроково у раз╕:
1) складення повноважень за його особистою заявою;
2) набрання законно╖ сили обвинувальним вироком щодо нього;
3) визнання його судом нед╕╓здатним або безв╕сно в╕дсутн╕м;
4) припинення його громадянства або ви╖зду на пост╕йне проживання за меж╕ Укра╖ни;
5) смерт╕.
╕шення про дострокове припинення повноважень народного депутата Укра╖ни прийма╓ться б╕льш╕стю в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни.
У раз╕ невиконання вимоги щодо несум╕сност╕ депутатського мандата з ╕ншими видами д╕яльност╕ повноваження народного депутата Укра╖ни припиняються достроково на п╕дстав╕ закону за р╕шенням суду.
Стаття 82. Верховна Рада Укра╖ни працю╓ сес╕йно.
Верховна Рада Укра╖ни ╓ повноважною за умови обрання не менш як двох третин в╕д ╖╖ конституц╕йного складу.
Верховна Рада Укра╖ни збира╓ться на першу сес╕ю не п╕зн╕ше н╕ж на тридцятий день п╕сля оф╕ц╕йного оголошення результат╕в вибор╕в.
Перше зас╕дання Верховно╖ Ради Укра╖ни в╕дкрива╓ найстарший за в╕ком народний депутат Укра╖ни.
Порядок роботи Верховно╖ Ради Укра╖ни встановлю╓ться Конституц╕╓ю Укра╖ни та законом про регламент Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Стаття 83. Чергов╕ сес╕╖ Верховно╖ Ради Укра╖ни починаються першого в╕вторка лютого ╕ першого в╕вторка вересня кожного року.
Позачергов╕ сес╕╖ Верховно╖ Ради Укра╖ни, ╕з зазначенням порядку денного, скликаються Головою Верховно╖ Ради Укра╖ни на вимогу не менш як третини народних депутат╕в Укра╖ни в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни або на вимогу Президента Укра╖ни.
У раз╕ введення во╓нного чи надзвичайного стану в Укра╖н╕ Верховна Рада Укра╖ни збира╓ться у дводенний строк без скликання.
У раз╕ зак╕нчення строку повноважень Верховно╖ Ради Укра╖ни п╕д час д╕╖ во╓нного чи надзвичайного стану ╖╖ повноваження продовжуються до дня першого зас╕дання першо╖ сес╕╖ Верховно╖ Ради Укра╖ни, обрано╖ п╕сля скасування во╓нного чи надзвичайного стану.
Стаття 84. Зас╕дання Верховно╖ Ради Укра╖ни проводяться в╕дкрито. Закрите зас╕дання проводиться за р╕шенням б╕льшост╕ в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Р╕шення Верховно╖ Ради Укра╖ни приймаються виключно на ╖╖ пленарних зас╕даннях шляхом голосування.
олосування на зас╕даннях Верховно╖ Ради Укра╖ни зд╕йсню╓ться народним депутатом Укра╖ни особисто.
Стаття 85. До повноважень Верховно╖ Ради Укра╖ни належить:
1) внесення зм╕н до Конституц╕╖ Укра╖ни в межах ╕ порядку, передбачених розд╕лом XIII ц╕╓╖ Конституц╕╖;
2) призначення всеукра╖нського референдуму з питань, визначених статтею 73 ц╕╓╖ Конституц╕╖;
3) прийняття закон╕в;
4) затвердження Державного бюджету Укра╖ни та внесення зм╕н до нього; контроль за виконанням Державного бюджету Укра╖ни, прийняття р╕шення щодо зв╕ту про його виконання;
5) визначення засад внутр╕шньо╖ ╕ зовн╕шньо╖ пол╕тики;
6) затвердження загальнодержавних програм економ╕чного, науково-техн╕чного, соц╕ального, нац╕онально-культурного розвитку, охорони довк╕лля;
7) призначення вибор╕в Президента Укра╖ни у строки, передбачен╕ ц╕╓ю Конституц╕╓ю;
8) заслуховування щор╕чних та позачергових послань Президента Укра╖ни про внутр╕шн╓ ╕ зовн╕шн╓ становище Укра╖ни;
9) оголошення за поданням Президента Укра╖ни стану в╕йни ╕ укладення миру, схвалення р╕шення Президента Укра╖ни про використання Збройних Сил Укра╖ни та ╕нших в╕йськових формувань у раз╕ збройно╖ агрес╕╖ проти Укра╖ни;
10) усунення Президента Укра╖ни з поста в порядку особливо╖ процедури (╕мп╕чменту), встановленому статтею 111 ц╕╓╖ Конституц╕╖;
11) розгляд ╕ прийняття р╕шення щодо схвалення Програми д╕яльност╕ Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни;
12) надання згоди на призначення Президентом Укра╖ни Прем'╓р-м╕н╕стра Укра╖ни;
13) зд╕йснення контролю за д╕яльн╕стю Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни в╕дпов╕дно до ц╕╓╖ Конституц╕╖;
14) затвердження р╕шень про надання Укра╖ною позик ╕ економ╕чно╖ допомоги ╕ноземним державам та м╕жнародним орган╕зац╕ям, а також про одержання Укра╖ною в╕д ╕ноземних держав, банк╕в ╕ м╕жнародних ф╕нансових орган╕зац╕й позик, не передбачених Державним бюджетом Укра╖ни, зд╕йснення контролю за ╖х використанням;
15) призначення чи обрання на посади, зв╕льнення з посад, надання згоди на призначення ╕ зв╕льнення з посад ос╕б у випадках, передбачених ц╕╓ю Конституц╕╓ю;
16) призначення на посади та зв╕льнення з посад Голови та ╕нших член╕в Рахунково╖ палати;
17) призначення на посаду та зв╕льнення з посади Уповноваженого Верховно╖ Ради Укра╖ни з прав людини; заслуховування його щор╕чних допов╕дей про стан дотримання та захисту прав ╕ свобод людини в Укра╖н╕;
18) призначення на посаду та зв╕льнення з посади Голови Нац╕онального банку Укра╖ни за поданням Президента Укра╖ни;
19) призначення та зв╕льнення половини складу Ради Нац╕онального банку Укра╖ни;
20) призначення половини складу Нац╕онально╖ ради Укра╖ни з питань телебачення ╕ рад╕омовлення;
21) призначення на посаду та припинення повноважень член╕в Центрально╖ виборчо╖ ком╕с╕╖ за поданням Президента Укра╖ни;
22) затвердження загально╖ структури, чисельност╕, визначення функц╕й Збройних Сил Укра╖ни, Служби безпеки Укра╖ни, ╕нших утворених в╕дпов╕дно до закон╕в Укра╖ни в╕йськових формувань, а також М╕н╕стерства внутр╕шн╕х справ Укра╖ни;
23) схвалення р╕шення про надання в╕йськово╖ допомоги ╕ншим державам, про направлення п╕дрозд╕л╕в Збройних Сил Укра╖ни до ╕ншо╖ держави чи про допуск п╕дрозд╕л╕в збройних сил ╕нших держав на територ╕ю Укра╖ни;
24) надання згоди на призначення на посади та зв╕льнення з посад Президентом Укра╖ни Голови Антимонопольного ком╕тету Укра╖ни, Голови Фонду державного майна Укра╖ни, Голови Державного ком╕тету телебачення ╕ рад╕омовлення Укра╖ни;
25) надання згоди на призначення Президентом Укра╖ни на посаду Генерального прокурора Укра╖ни; висловлення недов╕ри Генеральному прокуроров╕ Укра╖ни, що ма╓ насл╕дком його в╕дставку з посади;
26) призначення третини складу Конституц╕йного Суду Укра╖ни;
27) обрання судд╕в безстроково;
28) дострокове припинення повноважень Верховно╖ Ради Автономно╖ Республ╕ки Крим за наявност╕ висновку Конституц╕йного Суду Укра╖ни про порушення нею Конституц╕╖ Укра╖ни або закон╕в Укра╖ни; призначення позачергових вибор╕в до Верховно╖ Ради Автономно╖ Республ╕ки Крим;
29) утворення ╕ л╕кв╕дац╕я район╕в, встановлення ╕ зм╕на меж район╕в ╕ м╕ст, в╕днесення населених пункт╕в до категор╕╖ м╕ст, найменування ╕ перейменування населених пункт╕в ╕ район╕в;
30) призначення чергових та позачергових вибор╕в до орган╕в м╕сцевого самоврядування;
31) затвердження протягом двох дн╕в з моменту звернення Президента Укра╖ни указ╕в про введення во╓нного чи надзвичайного стану в Укра╖н╕ або в окремих ╖╖ м╕сцевостях, про загальну або часткову моб╕л╕зац╕ю, про оголошення окремих м╕сцевостей зонами надзвичайно╖ еколог╕чно╖ ситуац╕╖;
32) надання у встановлений законом строк згоди на обов`язков╕сть м╕жнародних договор╕в Укра╖ни та денонсац╕я м╕жнародних договор╕в Укра╖ни;
33) зд╕йснення парламентського контролю у межах, визначених ц╕╓ю Конституц╕╓ю;
34) прийняття р╕шення про направлення запиту до Президента Укра╖ни на вимогу народного депутата Укра╖ни, групи народних депутат╕в чи ком╕тету Верховно╖ Ради Укра╖ни, попередньо п╕дтриману не менш як одн╕╓ю третиною в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни;
35) призначення на посаду та зв╕льнення з посади кер╕вника апарату Верховно╖ Ради Укра╖ни; затвердження кошторису Верховно╖ Ради Укра╖ни та структури ╖╖ апарату;
36) затвердження перел╕ку об`╓кт╕в права державно╖ власност╕, що не п╕длягають приватизац╕╖; визначення правових засад вилучення об`╓кт╕в права приватно╖ власност╕.
Верховна Рада Укра╖ни зд╕йсню╓ ╕нш╕ повноваження, як╕ в╕дпов╕дно до Конституц╕╖ Укра╖ни в╕днесен╕ до ╖╖ в╕дання.
Стаття 86. Народний депутат Укра╖ни ма╓ право на сес╕╖ Верховно╖ Ради Укра╖ни звернутися ╕з запитом до орган╕в Верховно╖ Ради Укра╖ни, до Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, до кер╕вник╕в ╕нших орган╕в державно╖ влади та орган╕в м╕сцевого самоврядування, а також до кер╕вник╕в п╕дпри╓мств, установ ╕ орган╕зац╕й, розташованих на територ╕╖ Укра╖ни, незалежно в╕д ╖х п╕дпорядкування ╕ форм власност╕.
Кер╕вники орган╕в державно╖ влади та орган╕в м╕сцевого самоврядування, п╕дпри╓мств, установ ╕ орган╕зац╕й зобов`язан╕ пов╕домити народного депутата Укра╖ни про результати розгляду його запиту.
Стаття 87. Верховна Рада Укра╖ни за пропозиц╕╓ю не менш як одн╕╓╖ третини народних депутат╕в Укра╖ни в╕д ╖╖ конституц╕йного складу може розглянути питання про в╕дпов╕дальн╕сть Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни та прийняти резолюц╕ю недов╕ри Каб╕нетов╕ М╕н╕стр╕в Укра╖ни б╕льш╕стю в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни.
итання про в╕дпов╕дальн╕сть Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни не може розглядатися Верховною Радою Укра╖ни б╕льше одного разу протягом одн╕╓╖ чергово╖ сес╕╖, а також протягом року п╕сля схвалення Програми д╕яльност╕ Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни.
Стаття 88. Верховна Рада Укра╖ни обира╓ з╕ свого складу Голову Верховно╖ Ради Укра╖ни, Першого заступника ╕ заступника Голови Верховно╖ Ради Укра╖ни та в╕дклика╓ ╖х.
Голова Верховно╖ Ради Укра╖ни:
1) веде зас╕дання Верховно╖ Ради Укра╖ни;
2) орган╕зову╓ п╕дготовку питань до розгляду на зас╕даннях Верховно╖ Ради Укра╖ни;
3) п╕дпису╓ акти, прийнят╕ Верховною Радою Укра╖ни;
4) представля╓ Верховну Раду Укра╖ни у зносинах з ╕ншими органами державно╖ влади Укра╖ни та органами влади ╕нших держав;
5) орган╕зову╓ роботу апарату Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Голова Верховно╖ Ради Укра╖ни зд╕йсню╓ повноваження, передбачен╕ ц╕╓ю Конституц╕╓ю, у порядку, встановленому законом про регламент Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Стаття 89. Верховна Рада Укра╖ни затверджу╓ перел╕к ком╕тет╕в Верховно╖ Ради Укра╖ни, обира╓ гол╕в цих ком╕тет╕в.
Ком╕тети Верховно╖ Ради Укра╖ни зд╕йснюють законопроектну роботу, готують ╕ попередньо розглядають питання, в╕днесен╕ до повноважень Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Верховна Рада Укра╖ни у межах сво╖х повноважень може створювати тимчасов╕ спец╕альн╕ ком╕с╕╖ для п╕дготовки ╕ попереднього розгляду питань.
Верховна Рада Укра╖ни для проведення розсл╕дування з питань, що становлять сусп╕льний ╕нтерес, створю╓ тимчасов╕ сл╕дч╕ ком╕с╕╖, якщо за це проголосувала не менш як одна третина в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Висновки ╕ пропозиц╕╖ тимчасових сл╕дчих ком╕с╕й не ╓ вир╕шальними для сл╕дства ╕ суду.
Орган╕зац╕я ╕ порядок д╕яльност╕ ком╕тет╕в Верховно╖ Ради Укра╖ни, ╖╖ тимчасових спец╕альних ╕ тимчасових сл╕дчих ком╕с╕й встановлюються законом.
Стаття 90. Повноваження Верховно╖ Ради Укра╖ни припиняються у день в╕дкриття першого зас╕дання Верховно╖ Ради Укра╖ни нового скликання.
Президент Укра╖ни може достроково припинити повноваження Верховно╖ Ради Укра╖ни, якщо протягом тридцяти дн╕в одн╕╓╖ чергово╖ сес╕╖ пленарн╕ зас╕дання не можуть розпочатися.
Повноваження Верховно╖ Ради Укра╖ни, що обрана на позачергових виборах, проведених п╕сля дострокового припинення Президентом Укра╖ни повноважень Верховно╖ Ради Укра╖ни попереднього скликання, не можуть бути припинен╕ протягом одного року з дня ╖╖ обрання.
Повноваження Верховно╖ Ради Укра╖ни не можуть бути достроково припинен╕ в останн╕ ш╕сть м╕сяц╕в строку повноважень Президента Укра╖ни.
Стаття 91. Верховна Рада Укра╖ни прийма╓ закони, постанови та ╕нш╕ акти б╕льш╕стю в╕д ╖╖ конституц╕йного складу, кр╕м випадк╕в, передбачених ц╕╓ю Конституц╕╓ю.
Стаття 92.Виключно законами Укра╖ни визначаються:
1) права ╕ свободи людини ╕ громадянина, гарант╕╖ цих прав ╕ свобод; основн╕ обов'язки громадянина;
2) громадянство, правосуб'╓ктн╕сть громадян, статус ╕ноземц╕в та ос╕б без громадянства;
3) права кор╕нних народ╕в ╕ нац╕ональних меншин;
4) порядок застосування мов;
5) засади використання природних ресурс╕в, виключно╖ (морсько╖) економ╕чно╖ зони, континентального шельфу, осво╓ння косм╕чного простору, орган╕зац╕╖ та експлуатац╕╖ енергосистем, транспорту ╕ зв'язку;
6) основи соц╕ального захисту, форми ╕ види пенс╕йного забезпечення; засади регулювання прац╕ ╕ зайнятост╕, шлюбу, с╕м'╖, охорони дитинства, материнства, батьк╕вства; виховання, осв╕ти, культури ╕ охорони здоров'я; еколог╕чно╖ безпеки;
7) правовий режим власност╕;
8) правов╕ засади ╕ гарант╕╖ п╕дпри╓мництва; правила конкуренц╕╖ та норми антимонопольного регулювання;
9) засади зовн╕шн╕х зносин, зовн╕шньоеконом╕чно╖ д╕яльност╕, митно╖ справи;
10) засади регулювання демограф╕чних та м╕грац╕йних процес╕в;
11) засади утворення ╕ д╕яльност╕ пол╕тичних парт╕й, ╕нших об'╓днань громадян, засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖;
12) орган╕зац╕я ╕ д╕яльн╕сть орган╕в виконавчо╖ влади, основи державно╖ служби, орган╕зац╕╖ державно╖ статистики та ╕нформатики;
13) територ╕альний устр╕й Укра╖ни;
14) судоустр╕й, судочинство, статус судд╕в, засади судово╖ експертизи, орган╕зац╕я ╕ д╕яльн╕сть прокуратури, орган╕в д╕знання ╕ сл╕дства, нотар╕ату, орган╕в ╕ установ виконання покарань; основи орган╕зац╕╖ та д╕яльност╕ адвокатури;
15) засади м╕сцевого самоврядування;
16) статус столиц╕ Укра╖ни; спец╕альний статус ╕нших м╕ст;
17) основи нац╕онально╖ безпеки, орган╕зац╕╖ Збройних Сил Укра╖ни ╕ забезпечення громадського порядку;
18) правовий режим державного кордону;
19) правовий режим во╓нного ╕ надзвичайного стану, зон надзвичайно╖ еколог╕чно╖ ситуац╕╖;
20) орган╕зац╕я ╕ порядок проведення вибор╕в ╕ референдум╕в;
21) орган╕зац╕я ╕ порядок д╕яльност╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни, статус народних депутат╕в Укра╖ни;
22) засади цив╕льно-правово╖ в╕дпов╕дальност╕; д╕яння, як╕ ╓ злочинами, адм╕н╕стративними або дисципл╕нарними правопорушеннями, та в╕дпов╕дальн╕сть за них.
Виключно законами Укра╖ни встановлюються:
1) Державний бюджет Укра╖ни ╕ бюджетна система Укра╖ни; система оподаткування, податки ╕ збори; засади створення ╕ функц╕онування ф╕нансового, грошового, кредитного та ╕нвестиц╕йного ринк╕в; статус нац╕онально╖ валюти, а також статус ╕ноземних валют на територ╕╖ Укра╖ни; порядок утворення ╕ погашення державного внутр╕шнього ╕ зовн╕шнього боргу; порядок випуску та об╕гу державних ц╕нних папер╕в, ╖х види ╕ типи;
2) порядок направлення п╕дрозд╕л╕в Збройних Сил Укра╖ни до ╕нших держав; порядок допуску та умови перебування п╕дрозд╕л╕в збройних сил ╕нших держав на територ╕╖ Укра╖ни;
3) одиниц╕ ваги, м╕ри ╕ часу; порядок встановлення державних стандарт╕в;
4) порядок використання ╕ захисту державних символ╕в;
5) державн╕ нагороди;
6) в╕йськов╕ звання, дипломатичн╕ ранги та ╕нш╕ спец╕альн╕ звання;
7) державн╕ свята;
8) порядок утворення ╕ функц╕онування в╕льних та ╕нших спец╕альних зон, що мають економ╕чний чи м╕грац╕йний режим, в╕дм╕нний в╕д загального.
Законом Укра╖ни оголошу╓ться амн╕ст╕я.
Стаття 93. Право законодавчо╖ ╕н╕ц╕ативи у Верховн╕й Рад╕ Укра╖ни належить Президентов╕ Укра╖ни, народним депутатам Укра╖ни, Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни ╕ Нац╕ональному банку Укра╖ни.
Законопроекти, визначен╕ Президентом Укра╖ни як нев╕дкладн╕, розглядаються Верховною Радою Укра╖ни позачергово.
Стаття 94. Закон п╕дпису╓ Голова Верховно╖ Ради Укра╖ни ╕ нев╕дкладно направля╓ його Президентов╕ Укра╖ни.
Президент Укра╖ни протягом п'ятнадцяти дн╕в п╕сля отримання закону п╕дпису╓ його, беручи до виконання, та оф╕ц╕йно оприлюдню╓ його або поверта╓ закон з╕ сво╖ми вмотивованими ╕ сформульованими пропозиц╕ями до Верховно╖ Ради Укра╖ни для повторного розгляду.
У раз╕ якщо Президент Укра╖ни протягом встановленого строку не повернув закон для повторного розгляду, закон вважа╓ться схваленим Президентом Укра╖ни ╕ ма╓ бути п╕дписаний та оф╕ц╕йно оприлюднений.
Якщо п╕д час повторного розгляду закон буде знову прийнятий Верховною Радою Укра╖ни не менш як двома третинами в╕д ╖╖ конституц╕йного складу, Президент Укра╖ни зобов'язаний його п╕дписати та оф╕ц╕йно оприлюднити протягом десяти дн╕в.
Закон набира╓ чинност╕ через десять дн╕в з дня його оф╕ц╕йного оприлюднення, якщо ╕нше не передбачено самим законом, але не ран╕ше дня його опубл╕кування.
Стаття 95. Бюджетна система Укра╖ни буду╓ться на засадах справедливого ╕ неупередженого розпод╕лу сусп╕льного багатства м╕ж громадянами ╕ територ╕альними громадами.
Виключно законом про Державний бюджет Укра╖ни визначаються будь-як╕ видатки держави на загальносусп╕льн╕ потреби, розм╕р ╕ ц╕льове спрямування цих видатк╕в.
Держава прагне до збалансованост╕ бюджету Укра╖ни.
Регулярн╕ зв╕ти про доходи ╕ видатки Державного бюджету Укра╖ни мають бути оприлюднен╕.
Стаття 96. Державний бюджет Укра╖ни затверджу╓ться щор╕чно Верховною Радою Укра╖ни на пер╕од з 1 с╕чня по 31 грудня, а за особливих обставин - на ╕нший пер╕од.
Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни не п╕зн╕ше 15 вересня кожного року пода╓ до Верховно╖ Ради Укра╖ни проект закону про Державний бюджет Укра╖ни на наступний р╕к. Разом ╕з проектом закону пода╓ться допов╕дь про х╕д виконання Державного бюджету Укра╖ни поточного року.
Стаття 97. Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни в╕дпов╕дно до закону пода╓ до Верховно╖ Ради Укра╖ни зв╕т про виконання Державного бюджету Укра╖ни.
Поданий зв╕т ма╓ бути оприлюднений.
Стаття 98. Контроль за використанням кошт╕в Державного бюджету Укра╖ни в╕д ╕мен╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни зд╕йсню╓ Рахункова палата.
Стаття 99. Грошовою одиницею Укра╖ни ╓ гривня.
Забезпечення стаб╕льност╕ грошово╖ одиниц╕ ╓ основною функц╕╓ю центрального банку держави ╬ Нац╕онального банку Укра╖ни.
Стаття 100. Рада Нац╕онального банку Укра╖ни розробля╓ основн╕ засади грошово-кредитно╖ пол╕тики та зд╕йсню╓ контроль за ╖╖ проведенням.
Правовий статус Ради Нац╕онального банку Укра╖ни визнача╓ться законом.
Стаття 101. Парламентський контроль за додержанням конституц╕йних прав ╕ свобод людини ╕ громадянина зд╕йсню╓ Уповноважений Верховно╖ Ради Укра╖ни з прав людини.
РОЗД╤Л V
ПРЕЗИДЕНТ УКРА╥НИ
Стаття 102. Президент Укра╖ни ╓ главою держави ╕ виступа╓ в╕д ╖╖ ╕мен╕.
Президент Укра╖ни ╓ гарантом державного суверен╕тету, територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни, додержання Конституц╕╖ Укра╖ни, прав ╕ свобод людини ╕ громадянина.
Стаття 103. Президент Укра╖ни обира╓ться громадянами Укра╖ни на основ╕ загального, р╕вного ╕ прямого виборчого права шляхом та╓много голосування строком на п'ять рок╕в.
Президентом Укра╖ни може бути обраний громадянин Укра╖ни, який досяг тридцяти п`яти рок╕в, ма╓ право голосу, прожива╓ в Укра╖н╕ протягом десяти останн╕х перед днем вибор╕в рок╕в та волод╕╓ державною мовою.
Одна й та сама особа не може бути Президентом Укра╖ни б╕льше н╕ж два строки п╕дряд.
Президент Укра╖ни не може мати ╕ншого представницького мандата, об╕ймати посаду в органах державно╖ влади або в об'╓днаннях громадян, а також займатися ╕ншою оплачуваною або п╕дпри╓мницькою д╕яльн╕стю чи входити до складу кер╕вного органу або наглядово╖ ради п╕дпри╓мства, що ма╓ на мет╕ одержання прибутку.
Чергов╕ вибори Президента Укра╖ни проводяться в останню нед╕лю жовтня п`ятого року повноважень Президента Укра╖ни. У раз╕ дострокового припинення повноважень Президента Укра╖ни вибори Президента Укра╖ни проводяться в пер╕од дев`яноста дн╕в з дня припинення повноважень.
Порядок проведення вибор╕в Президента Укра╖ни встановлю╓ться законом.
Стаття 104. Новообраний Президент Укра╖ни вступа╓ на пост не п╕зн╕ше н╕ж через тридцять дн╕в п╕сля оф╕ц╕йного оголошення результат╕в вибор╕в, з моменту складення присяги народов╕ на урочистому зас╕данн╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Приведення Президента Укра╖ни до присяги зд╕йсню╓ Голова Конституц╕йного Суду Укра╖ни.
Президент Укра╖ни склада╓ таку присягу:
"Я, (╕м`я та пр╕звище), волею народу обраний Президентом Укра╖ни, заступаючи на цей високий пост, урочисто присягаю на в╕рн╕сть Укра╖н╕. Зобов`язуюсь ус╕ма сво╖ми справами боронити суверен╕тет ╕ незалежн╕сть Укра╖ни, дбати про благо В╕тчизни ╕ добробут Укра╖нського народу, обстоювати права ╕ свободи громадян, додержуватися Конституц╕╖ Укра╖ни ╕ закон╕в Укра╖ни, виконувати сво╖ обов`язки в ╕нтересах ус╕х сп╕вв╕тчизник╕в, п╕дносити авторитет Укра╖ни у св╕т╕."
Президент Укра╖ни, обраний на позачергових виборах, склада╓ присягу у п'ятиденний строк п╕сля оф╕ц╕йного оголошення результат╕в вибор╕в.
Стаття 105. Президент Укра╖ни користу╓ться правом недоторканност╕ на час виконання повноважень.
За посягання на честь ╕ г╕дн╕сть Президента Укра╖ни винн╕ особи притягаються до в╕дпов╕дальност╕ на п╕дстав╕ закону.
Звання Президента Укра╖ни охороня╓ться законом ╕ збер╕га╓ться за ним дов╕чно, якщо т╕льки Президент Укра╖ни не був усунений з поста в порядку ╕мп╕чменту.
Стаття 106.
1) забезпечу╓ державну незалежн╕сть, нац╕ональну безпеку ╕ правонаступництво держави;
2) зверта╓ться з посланнями до народу та ╕з щор╕чними ╕ позачерговими посланнями до Верховно╖ Ради Укра╖ни про внутр╕шн╓ ╕ зовн╕шн╓ становище Укра╖ни;
3) представля╓ державу в м╕жнародних в╕дносинах, зд╕йсню╓ кер╕вництво зовн╕шньопол╕тичною д╕яльн╕стю держави, веде переговори та уклада╓ м╕жнародн╕ договори Укра╖ни;
4) прийма╓ р╕шення про визнання ╕ноземних держав;
5) признача╓ та зв╕льня╓ глав дипломатичних представництв Укра╖ни в ╕нших державах ╕ при м╕жнародних орган╕зац╕ях; прийма╓ в╕рч╕ ╕ в╕дкличн╕ грамоти дипломатичних представник╕в ╕ноземних держав;
6) признача╓ всеукра╖нський референдум щодо зм╕н Конституц╕╖ Укра╖ни в╕дпов╕дно до статт╕ 156 ц╕╓╖ Конституц╕╖, проголошу╓ всеукра╖нський референдум за народною ╕н╕ц╕ативою;
7) признача╓ позачергов╕ вибори до Верховно╖ Ради Укра╖ни у строки, встановлен╕ ц╕╓ю Конституц╕╓ю;
8) припиня╓ повноваження Верховно╖ Ради Укра╖ни, якщо протягом тридцяти дн╕в одн╕╓╖ чергово╖ сес╕╖ пленарн╕ зас╕дання не можуть розпочатися;
9) признача╓ за згодою Верховно╖ Ради Укра╖ни Прем'╓р-м╕н╕стра Укра╖ни; припиня╓ повноваження Прем`╓р-м╕н╕стра Укра╖ни та прийма╓ р╕шення про його в╕дставку;
10) признача╓ за поданням Прем`╓р-м╕н╕стра Укра╖ни член╕в Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, кер╕вник╕в ╕нших центральних орган╕в виконавчо╖ влади, а також гол╕в м╕сцевих державних адм╕н╕страц╕й та припиня╓ ╖хн╕ повноваження на цих посадах;
11) признача╓ за згодою Верховно╖ Ради Укра╖ни на посаду Генерального прокурора Укра╖ни та зв╕льня╓ його з посади;
12) признача╓ половину складу Ради Нац╕онального банку Укра╖ни;
13) признача╓ половину складу Нац╕онально╖ ради Укра╖ни з питань телебачення ╕ рад╕омовлення;
14) признача╓ на посади та зв╕льня╓ з посад за згодою Верховно╖ Ради Укра╖ни Голову Антимонопольного ком╕тету Укра╖ни, Голову Фонду державного майна Укра╖ни, Голову Державного ком╕тету телебачення ╕ рад╕омовлення Укра╖ни;
15) утворю╓, реорган╕зову╓ та л╕кв╕дову╓ за поданням Прем`╓р-м╕н╕стра Укра╖ни м╕н╕стерства та ╕нш╕ центральн╕ органи виконавчо╖ влади, д╕ючи в межах кошт╕в, передбачених на утримання орган╕в виконавчо╖ влади;
16) скасову╓ акти Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни та акти Ради м╕н╕стр╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим;
17) ╓ Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил Укра╖ни; признача╓ на посади та зв╕льня╓ з посад вище командування Збройних Сил Укра╖ни, ╕нших в╕йськових формувань; зд╕йсню╓ кер╕вництво у сферах нац╕онально╖ безпеки та оборони держави;
18) очолю╓ Раду нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни;
19) вносить до Верховно╖ Ради Укра╖ни подання про оголошення стану в╕йни та прийма╓ р╕шення про використання Збройних Сил Укра╖ни у раз╕ збройно╖ агрес╕╖ проти Укра╖ни;
20) прийма╓ в╕дпов╕дно до закону р╕шення про загальну або часткову моб╕л╕зац╕ю та введення во╓нного стану в Укра╖н╕ або в окремих ╖╖ м╕сцевостях у раз╕ загрози нападу, небезпеки державн╕й незалежност╕ Укра╖ни;
21) прийма╓ у раз╕ необх╕дност╕ р╕шення про введення в Укра╖н╕ або в окремих ╖╖ м╕сцевостях надзвичайного стану, а також оголошу╓ у раз╕ необх╕дност╕ окрем╕ м╕сцевост╕ Укра╖ни зонами надзвичайно╖ еколог╕чно╖ ситуац╕╖ ╬ з наступним затвердженням цих р╕шень Верховною Радою Укра╖ни;
22) признача╓ третину складу Конституц╕йного Суду Укра╖ни;
23) утворю╓ суди у визначеному законом порядку;
24) присвою╓ вищ╕ в╕йськов╕ звання, вищ╕ дипломатичн╕ ранги та ╕нш╕ вищ╕ спец╕альн╕ звання ╕ класн╕ чини;
25) нагороджу╓ державними нагородами; встановлю╓ президентськ╕ в╕дзнаки та нагороджу╓ ними;
26) прийма╓ р╕шення про прийняття до громадянства Укра╖ни та припинення громадянства Укра╖ни, про надання притулку в Укра╖н╕;
27) зд╕йсню╓ помилування;
28) створю╓ у межах кошт╕в, передбачених у Державному бюджет╕ Укра╖ни, для зд╕йснення сво╖х повноважень консультативн╕, дорадч╕ та ╕нш╕ допом╕жн╕ органи ╕ служби;
29) п╕дпису╓ закони, прийнят╕ Верховною Радою Укра╖ни;
30) ма╓ право вето щодо прийнятих Верховною Радою Укра╖ни закон╕в ╕з наступним поверненням ╖х на повторний розгляд Верховно╖ Ради Укра╖ни;
31) зд╕йсню╓ ╕нш╕ повноваження, визначен╕ Конституц╕╓ю Укра╖ни.
Президент Укра╖ни не може передавати сво╖ повноваження ╕ншим особам або органам.
Президент Укра╖ни на основ╕ та на виконання Конституц╕╖ ╕ закон╕в Укра╖ни вида╓ укази ╕ розпорядження, як╕ ╓ обов'язковими до виконання на територ╕╖ Укра╖ни.
Акти Президента Укра╖ни, видан╕ в межах повноважень, передбачених пунктами 3, 4, 5, 8, 10, 14, 15, 17, 18, 21, 22, 23, 24 ц╕╓╖ статт╕, скр╕плюються п╕дписами Прем'╓р-м╕н╕стра Укра╖ни ╕ м╕н╕стра, в╕дпов╕дального за акт та його виконання.
Стаття 107. Рада нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни ╓ координац╕йним органом з питань нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони при Президентов╕ Укра╖ни.
Рада нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни координу╓ ╕ контролю╓ д╕яльн╕сть орган╕в виконавчо╖ влади у сфер╕ нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони.
Головою Ради нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни ╓ Президент Укра╖ни.
Персональний склад Ради нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни форму╓ Президент Укра╖ни.
До складу Ради нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни за посадою входять Прем`╓р-м╕н╕стр Укра╖ни, М╕н╕стр оборони Укра╖ни, Голова Служби безпеки Укра╖ни, М╕н╕стр внутр╕шн╕х справ Укра╖ни, М╕н╕стр закордонних справ Укра╖ни.
У зас╕даннях Ради нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни може брати участь Голова Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Р╕шення Ради нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни вводяться в д╕ю указами Президента Укра╖ни.
Компетенц╕я та функц╕╖ Ради нац╕онально╖ безпеки ╕ оборони Укра╖ни визначаються законом.
Стаття 108. Президент Укра╖ни викону╓ сво╖ повноваження до вступу на пост новообраного Президента Укра╖ни.
Повноваження Президента Укра╖ни припиняються достроково у раз╕:
1) в╕дставки;
2) неможливост╕ виконувати сво╖ повноваження за станом здоров'я;
3) усунення з поста в порядку ╕мп╕чменту;
4) смерт╕.
Стаття 109. В╕дставка Президента Укра╖ни набува╓ чинност╕ з моменту проголошення ним особисто заяви про в╕дставку на зас╕данн╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Стаття 110. Неможлив╕сть виконання Президентом Укра╖ни сво╖х повноважень за станом здоров'я ма╓ бути встановлена на зас╕данн╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни ╕ п╕дтверджена р╕шенням, прийнятим б╕льш╕стю в╕д ╖╖ конституц╕йного складу на п╕дстав╕ письмового подання Верховного Суду Укра╖ни ╬ за зверненням Верховно╖ Ради Укра╖ни, ╕ медичного висновку.
Стаття 111. Президент Укра╖ни може бути усунений з поста Верховною Радою Укра╖ни в порядку ╕мп╕чменту у раз╕ вчинення ним державно╖ зради або ╕ншого злочину.
Питання про усунення Президента Укра╖ни з поста в порядку ╕мп╕чменту ╕н╕ц╕ю╓ться б╕льш╕стю в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Для проведення розсл╕дування Верховна Рада Укра╖ни створю╓ спец╕альну тимчасову сл╕дчу ком╕с╕ю, до складу яко╖ включаються спец╕альний прокурор ╕ спец╕альн╕ сл╕дч╕.
Висновки ╕ пропозиц╕╖ тимчасово╖ сл╕дчо╖ ком╕с╕╖ розглядаються на зас╕данн╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни.
За наявност╕ п╕дстав Верховна Рада Укра╖ни не менш як двома третинами в╕д ╖╖ конституц╕йного складу прийма╓ р╕шення про звинувачення Президента Укра╖ни.
Р╕шення про усунення Президента Укра╖ни з поста в порядку ╕мп╕чменту прийма╓ться Верховною Радою Укра╖ни не менш як трьома четвертими в╕д ╖╖ конституц╕йного складу п╕сля перев╕рки справи Конституц╕йним Судом Укра╖ни ╕ отримання його висновку щодо додержання конституц╕йно╖ процедури розсл╕дування ╕ розгляду справи про ╕мп╕чмент та отримання висновку Верховного Суду Укра╖ни про те, що д╕яння, в яких звинувачу╓ться Президент Укра╖ни, м╕стять ознаки державно╖ зради або ╕ншого злочину.
Стаття 112. У раз╕ дострокового припинення повноважень Президента Укра╖ни в╕дпов╕дно до статей 108, 109, 110, 111 ц╕╓╖ Конституц╕╖ виконання обов'язк╕в Президента Укра╖ни на пер╕од до обрання ╕ вступу на пост нового Президента Укра╖ни поклада╓ться на Прем'╓р-м╕н╕стра Укра╖ни. Прем'╓р-м╕н╕стр Укра╖ни в пер╕од виконання ним обов'язк╕в Президента Укра╖ни не може зд╕йснювати повноваження, передбачен╕ пунктами 2, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 22, 25, 27 статт╕ 106 Конституц╕╖ Укра╖ни.
РОЗД╤Л VI
КАБ╤НЕТ М╤Н╤СТР╤В УКРА╥НИ.
╤НШ╤ ОРГАНИ ВИКОНАВЧО╥ ВЛАДИ
Стаття 113. Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни ╓ вищим органом у систем╕ орган╕в виконавчо╖ влади.
Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни в╕дпов╕дальний перед Президентом Укра╖ни та п╕дконтрольний ╕ п╕дзв╕тний Верховн╕й Рад╕ Укра╖ни у межах, передбачених у статтях 85, 87 Конституц╕╖ Укра╖ни.
Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни у сво╖й д╕яльност╕ керу╓ться Конституц╕╓ю ╕ законами Укра╖ни, актами Президента Укра╖ни.
Стаття 114. До складу Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни входять Прем'╓р-м╕н╕стр Укра╖ни, Перший в╕це-прем`╓р-м╕н╕стр, три в╕це-прем'╓р-м╕н╕стри, м╕н╕стри.
Прем`╓р-м╕н╕стр Укра╖ни признача╓ться Президентом Укра╖ни за згодою б╕льше н╕ж половини в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Персональний склад Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни признача╓ться Президентом Укра╖ни за поданням Прем`╓р-м╕н╕стра Укра╖ни.
Прем'╓р-м╕н╕стр Укра╖ни керу╓ роботою Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, спрямову╓ ╖╖ на виконання Програми д╕яльност╕ Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, схвалено╖ Верховною Радою Укра╖ни.
Прем`╓р-м╕н╕стр Укра╖ни входить ╕з поданням до Президента Укра╖ни про утворення, реорган╕зац╕ю та л╕кв╕дац╕ю м╕н╕стерств, ╕нших центральних орган╕в виконавчо╖ влади, в межах кошт╕в, передбачених Державним бюджетом Укра╖ни на утримання цих орган╕в.
Стаття 115. Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни склада╓ повноваження перед новообраним Президентом Укра╖ни.
Прем'╓р-м╕н╕стр Укра╖ни, ╕нш╕ члени Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни мають право заявити Президентов╕ Укра╖ни про свою в╕дставку.
В╕дставка Прем`╓р-м╕н╕стра Укра╖ни ма╓ насл╕дком в╕дставку всього складу Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни.
Прийняття Верховною Радою Укра╖ни резолюц╕╖ недов╕ри Каб╕нетов╕ М╕н╕стр╕в Укра╖ни ма╓ насл╕дком в╕дставку Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни.
Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни, в╕дставку якого прийнято Президентом Укра╖ни, за його дорученням продовжу╓ виконувати сво╖ повноваження до початку роботи новосформованого Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, але не довше н╕ж ш╕стдесят дн╕в.
Прем`╓р-м╕н╕стр Укра╖ни зобов`язаний подати Президентов╕ Укра╖ни заяву про в╕дставку Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни за р╕шенням Президента Укра╖ни чи у зв`язку з прийняттям Верховною Радою Укра╖ни резолюц╕╖ недов╕ри.
Стаття 116. Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни:
1) забезпечу╓ державний суверен╕тет ╕ економ╕чну самост╕йн╕сть Укра╖ни, зд╕йснення внутр╕шньо╖ ╕ зовн╕шньо╖ пол╕тики держави, виконання Конституц╕╖ ╕ закон╕в Укра╖ни, акт╕в Президента Укра╖ни;
2) вжива╓ заход╕в щодо забезпечення прав ╕ свобод людини ╕ громадянина;
3) забезпечу╓ проведення ф╕нансово╖, ц╕ново╖, ╕нвестиц╕йно╖ та податково╖ пол╕тики; пол╕тики у сферах прац╕ й зайнятост╕ населення, соц╕ального захисту, осв╕ти, науки ╕ культури, охорони природи, еколог╕чно╖ безпеки ╕ природокористування;
4) розробля╓ ╕ зд╕йсню╓ загальнодержавн╕ програми економ╕чного, науково-техн╕чного, соц╕ального ╕ культурного розвитку Укра╖ни;
5) забезпечу╓ р╕вн╕ умови розвитку вс╕х форм власност╕; зд╕йсню╓ управл╕ння об'╓ктами державно╖ власност╕ в╕дпов╕дно до закону;
6) розробля╓ проект закону про Державний бюджет Укра╖ни ╕ забезпечу╓ виконання затвердженого Верховною Радою Укра╖ни Державного бюджету Укра╖ни, пода╓ Верховн╕й Рад╕ Укра╖ни зв╕т про його виконання;
7) зд╕йсню╓ заходи щодо забезпечення обороноздатност╕ ╕ нац╕онально╖ безпеки Укра╖ни, громадського порядку, боротьби з╕ злочинн╕стю;
8) орган╕зову╓ ╕ забезпечу╓ зд╕йснення зовн╕шньоеконом╕чно╖ д╕яльност╕ Укра╖ни, митно╖ справи;
9) спрямову╓ ╕ координу╓ роботу м╕н╕стерств, ╕нших орган╕в виконавчо╖ влади;
10) зд╕йсню╓ ╕нш╕ повноваження, визначен╕ Конституц╕╓ю та законами Укра╖ни, актами Президента Укра╖ни.
Стаття 117. Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни в межах сво╓╖ компетенц╕╖ вида╓ постанови ╕ розпорядження, як╕ ╓ обов`язковими до виконання.
Акти Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни п╕дпису╓ Прем`╓р-м╕н╕стр Укра╖ни.
Нормативно-правов╕ акти Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, м╕н╕стерств та ╕нших центральних орган╕в виконавчо╖ влади п╕длягають ре╓страц╕╖ в порядку, встановленому законом.
Стаття 118. Виконавчу владу в областях ╕ районах, м╕стах Ки╓в╕ та Севастопол╕ зд╕йснюють м╕сцев╕ державн╕ адм╕н╕страц╕╖.
Особливост╕ зд╕йснення виконавчо╖ влади у м╕стах Ки╓в╕ та Севастопол╕ визначаються окремими законами Укра╖ни.
Склад м╕сцевих державних адм╕н╕страц╕й формують голови м╕сцевих державних адм╕н╕страц╕й.
Голови м╕сцевих державних адм╕н╕страц╕й призначаються на посаду ╕ зв╕льняються з посади Президентом Укра╖ни за поданням Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни.
Голови м╕сцевих державних адм╕н╕страц╕й при зд╕йсненн╕ сво╖х повноважень в╕дпов╕дальн╕ перед Президентом Укра╖ни ╕ Каб╕нетом М╕н╕стр╕в Укра╖ни, п╕дзв╕тн╕ та п╕дконтрольн╕ органам виконавчо╖ влади вищого р╕вня.
М╕сцев╕ державн╕ адм╕н╕страц╕╖ п╕дзв╕тн╕ ╕ п╕дконтрольн╕ радам у частин╕ повноважень, делегованих ╖м в╕дпов╕дними районними чи обласними радами.
М╕сцев╕ державн╕ адм╕н╕страц╕╖ п╕дзв╕тн╕ ╕ п╕дконтрольн╕ органам виконавчо╖ влади вищого р╕вня.
Р╕шення гол╕в м╕сцевих державних адм╕н╕страц╕й, що суперечать Конституц╕╖ та законам Укра╖ни, ╕ншим актам законодавства Укра╖ни, можуть бути в╕дпов╕дно до закону скасован╕ Президентом Укра╖ни, або головою м╕сцево╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ вищого р╕вня.
Обласна чи районна рада може висловити недов╕ру голов╕ в╕дпов╕дно╖ м╕сцево╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖, на п╕дстав╕ чого Президент Укра╖ни прийма╓ р╕шення ╕ да╓ об╠рунтовану в╕дпов╕дь.
Якщо недов╕ру голов╕ районно╖ чи обласно╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖ висловили дв╕ третини депутат╕в в╕д складу в╕дпов╕дно╖ ради, Президент Укра╖ни прийма╓ р╕шення про в╕дставку голови м╕сцево╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖.
Стаття 119. М╕сцев╕ державн╕ адм╕н╕страц╕╖ на в╕дпов╕дн╕й територ╕╖ забезпечують:
1) виконання Конституц╕╖ та закон╕в Укра╖ни, акт╕в Президента Укра╖ни, Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, ╕нших орган╕в виконавчо╖ влади;
2) законн╕сть ╕ правопорядок; додержання прав ╕ свобод громадян;
3) виконання державних ╕ рег╕ональних програм соц╕ально-економ╕чного та культурного розвитку, програм охорони довк╕лля, а в м╕сцях компактного проживання кор╕нних народ╕в ╕ нац╕ональних меншин ╬ також програм ╖х нац╕онально-культурного розвитку;
4) п╕дготовку та виконання в╕дпов╕дних обласних ╕ районних бюджет╕в;
5) зв╕т про виконання в╕дпов╕дних бюджет╕в та програм;
6) вза╓мод╕ю з органами м╕сцевого самоврядування;
7) реал╕зац╕ю ╕нших наданих державою, а також делегованих в╕дпов╕дними радами повноважень.
Стаття 120. Члени Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, кер╕вники центральних та м╕сцевих орган╕в виконавчо╖ влади не мають права сум╕щати свою службову д╕яльн╕сть з ╕ншою роботою, кр╕м викладацько╖, науково╖ та творчо╖ у позаробочий час, входити до складу кер╕вного органу чи наглядово╖ ради п╕дпри╓мства, що ма╓ на мет╕ одержання прибутку.
Орган╕зац╕я, повноваження ╕ порядок д╕яльност╕ Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни, ╕нших центральних та м╕сцевих орган╕в виконавчо╖ влади визначаються Конституц╕╓ю ╕ законами Укра╖ни.
РОЗД╤Л VII
ПРОКУРАТУРА
Стаття 121. Прокуратура Укра╖ни становить ╓дину систему, на яку покладаються:
1) п╕дтримання державного обвинувачення в суд╕;
2) представництво ╕нтерес╕в громадянина або держави в суд╕ у випадках, визначених законом;
3) нагляд за додержанням закон╕в органами, як╕ проводять оперативно-розшукову д╕яльн╕сть, д╕знання, досудове сл╕дство;
4) нагляд за додержанням закон╕в при виконанн╕ судових р╕шень у крим╕нальних справах, а також при застосуванн╕ ╕нших заход╕в примусового характеру, пов`язаних з обмеженням особисто╖ свободи громадян.
Стаття 122. Прокуратуру Укра╖ни очолю╓ Генеральний прокурор Укра╖ни, який признача╓ться на посаду за згодою Верховно╖ Ради Укра╖ни та зв╕льня╓ться з посади Президентом Укра╖ни. Верховна Рада Укра╖ни може висловити недов╕ру Генеральному прокуроров╕ Укра╖ни, що ма╓ насл╕дком його в╕дставку з посади.
Строк повноважень Генерального прокурора Укра╖ни - п'ять рок╕в.
Стаття 123. Орган╕зац╕я ╕ порядок д╕яльност╕ орган╕в прокуратури Укра╖ни визначаються законом.
РОЗД╤Л VIII
ПРАВОСУДДЯ
Стаття 124. Правосуддя в Укра╖н╕ зд╕йсню╓ться виключно судами. Делегування функц╕й суд╕в, а також привласнення цих функц╕й ╕ншими органами чи посадовими особами не допускаються.
Юрисдикц╕я суд╕в поширю╓ться на вс╕ правов╕дносини, що виникають у держав╕.
Судочинство зд╕йсню╓ться Конституц╕йним Судом Укра╖ни та судами загально╖ юрисдикц╕╖.
Народ безпосередньо бере участь у зд╕йсненн╕ правосуддя через народних зас╕дател╕в ╕ присяжних.
Судов╕ р╕шення ухвалюються судами ╕менем Укра╖ни ╕ ╓ обов`язковими до виконання на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни.
Cтаття 125.Система суд╕в загально╖ юрисдикц╕╖ в Укра╖н╕ буду╓ться за принципами територ╕альност╕ ╕ спец╕ал╕зац╕╖.
Найвищим судовим органом у систем╕ суд╕в загально╖ юрисдикц╕╖ ╓ Верховний Суд Укра╖ни.
Вищими судовими органами спец╕ал╕зованих суд╕в ╓ в╕дпов╕дн╕ вищ╕ суди.
В╕дпов╕дно до закону д╕ють апеляц╕йн╕ та м╕сцев╕ суди.
Створення надзвичайних та особливих суд╕в не допуска╓ться.
Стаття 126. Незалежн╕сть ╕ недоторканн╕сть судд╕в гарантуються Конституц╕╓ю ╕ законами Укра╖ни.
Вплив на судд╕в у будь-який спос╕б забороня╓ться.
Суддя не може бути без згоди Верховно╖ Ради Укра╖ни затриманий чи заарештований до винесення обвинувального вироку судом.
Судд╕ об╕ймають посади безстроково, кр╕м судд╕в Конституц╕йного Суду Укра╖ни та судд╕в, як╕ призначаються на посаду судд╕ вперше.
Суддя зв╕льня╓ться з посади органом, що його обрав або призначив, у раз╕:
1) зак╕нчення строку, на який його обрано чи призначено;
2) досягнення суддею ш╕стдесяти п`яти рок╕в;
3) неможливост╕ виконувати сво╖ повноваження за станом здоров`я;
4) порушення суддею вимог щодо несум╕сност╕;
5) порушення суддею присяги;
6) набрання законно╖ сили обвинувальним вироком щодо нього;
7) припинення його громадянства;
8) визнання його безв╕сно в╕дсутн╕м або оголошення померлим;
9) подання суддею заяви про в╕дставку або про зв╕льнення з посади за власним бажанням.
Повноваження судд╕ припиняються у раз╕ його смерт╕.
Держава забезпечу╓ особисту безпеку судд╕в та ╖хн╕х с╕мей.
Стаття 127. Правосуддя зд╕йснюють профес╕йн╕ судд╕ та, у визначених законом випадках, народн╕ зас╕дател╕ ╕ присяжн╕.
Профес╕йн╕ судд╕ не можуть належати до пол╕тичних парт╕й та профсп╕лок, брати участь у будь-як╕й пол╕тичн╕й д╕яльност╕, мати представницький мандат, об╕ймати будь-як╕ ╕нш╕ оплачуван╕ посади, виконувати ╕ншу оплачувану роботу, кр╕м науково╖, викладацько╖ та творчо╖.
На посаду судд╕ може бути рекомендований квал╕ф╕кац╕йною ком╕с╕╓ю судд╕в громадянин Укра╖ни, не молодший двадцяти п`яти рок╕в, який ма╓ вищу юридичну осв╕ту ╕ стаж роботи у галуз╕ права не менш як три роки, прожива╓ в Укра╖н╕ не менш як десять рок╕в та волод╕╓ державною мовою.
Суддями спец╕ал╕зованих суд╕в можуть бути особи, як╕ мають фахову п╕дготовку з питань юрисдикц╕╖ цих суд╕в. Ц╕ судд╕ в╕дправляють правосуддя лише у склад╕ колег╕й судд╕в.
Додатков╕ вимоги до окремих категор╕й судд╕в щодо стажу, в╕ку та ╖х профес╕йного р╕вня встановлюються законом.
Захист профес╕йних ╕нтерес╕в судд╕в зд╕йсню╓ться в порядку, встановленому законом.
Стаття 128. Перше призначення на посаду профес╕йного судд╕ строком на п`ять рок╕в зд╕йсню╓ться Президентом Укра╖ни. Вс╕ ╕нш╕ судд╕, кр╕м судд╕в Конституц╕йного Суду Укра╖ни, обираються Верховною Радою Укра╖ни безстроково, в порядку, встановленому законом.
Голова Верховного Суду Укра╖ни обира╓ться на посаду та зв╕льня╓ться з посади шляхом та╓много голосування Пленумом Верховного Суду Укра╖ни в порядку, встановленому законом.
Стаття 129. Судд╕ при зд╕йсненн╕ правосуддя незалежн╕ ╕ п╕дкоряються лише закону.
Судочинство провадиться суддею одноособово, колег╕╓ю судд╕в чи судом присяжних.
Основними засадами судочинства ╓:
1) законн╕сть;
2) р╕вн╕сть ус╕х учасник╕в судового процесу перед законом ╕ судом;
3) забезпечення доведеност╕ вини;
4) змагальн╕сть стор╕н та свобода в наданн╕ ними суду сво╖х доказ╕в ╕ у доведенн╕ перед судом ╖х переконливост╕;
5) п╕дтримання державного обвинувачення в суд╕ прокурором;
6) забезпечення обвинуваченому права на захист;
7) гласн╕сть судового процесу та його повне ф╕ксування техн╕чними засобами;
8) забезпечення апеляц╕йного та касац╕йного оскарження р╕шення суду, кр╕м випадк╕в, встановлених законом;
9) обов`язков╕сть р╕шень суду.
Законом можуть бути визначен╕ також ╕нш╕ засади судочинства в судах окремих судових юрисдикц╕й.
За неповагу до суду ╕ судд╕ винн╕ особи притягаються до юридично╖ в╕дпов╕дальност╕.
Стаття 130. Держава забезпечу╓ ф╕нансування та належн╕ умови для функц╕онування суд╕в ╕ д╕яльност╕ судд╕в. У Державному бюджет╕ Укра╖ни окремо визначаються видатки на утримання суд╕в.
Для вир╕шення питань внутр╕шньо╖ д╕яльност╕ суд╕в д╕╓ судд╕вське самоврядування.
Стаття 131. В Укра╖н╕ д╕╓ Вища рада юстиц╕╖, до в╕дання яко╖ належить:
1) внесення подання про призначення судд╕в на посади або про зв╕льнення ╖х з посад;
2) прийняття р╕шення стосовно порушення суддями ╕ прокурорами вимог щодо несум╕сност╕;
3) зд╕йснення дисципл╕нарного провадження стосовно судд╕в Верховного Суду Укра╖ни ╕ судд╕в вищих спец╕ал╕зованих суд╕в та розгляд скарг на р╕шення про притягнення до дисципл╕нарно╖ в╕дпов╕дальност╕ судд╕в апеляц╕йних та м╕сцевих суд╕в, а також прокурор╕в.
Вища рада юстиц╕╖ склада╓ться з двадцяти член╕в. Верховна Рада Укра╖ни, Президент Укра╖ни, з`╖зд судд╕в Укра╖ни, з`╖зд адвокат╕в Укра╖ни, з`╖зд представник╕в юридичних вищих навчальних заклад╕в та наукових установ призначають до Вищо╖ ради юстиц╕╖ по три члени, а всеукра╖нська конференц╕я прац╕вник╕в прокуратури ╬ двох член╕в Вищо╖ ради юстиц╕╖.
До складу Вищо╖ ради юстиц╕╖ входять за посадою Голова Верховного Суду Укра╖ни, М╕н╕стр юстиц╕╖ Укра╖ни, Генеральний прокурор Укра╖ни.
РОЗД╤Л IХ
ТЕРИТОР╤АЛЬНИЙ УСТР╤Й УКРА╥НИ
Стаття 132. Територ╕альний устр╕й Укра╖ни ╠рунту╓ться на засадах ╓дност╕ та ц╕л╕сност╕ державно╖ територ╕╖, по╓днання централ╕зац╕╖ ╕ децентрал╕зац╕╖ у зд╕йсненн╕ державно╖ влади, збалансованост╕ соц╕ально-економ╕чного розвитку рег╕он╕в, з урахуванням ╖х ╕сторичних, економ╕чних, еколог╕чних, географ╕чних ╕ демограф╕чних особливостей, етн╕чних ╕ культурних традиц╕й.
Стаття 133. Систему адм╕н╕стративно-територ╕ального устрою Укра╖ни складають: Автономна Республ╕ка Крим, област╕, райони, м╕ста, райони в м╕стах, селища ╕ села.
До складу Укра╖ни входять: Автономна Республ╕ка Крим, В╕нницька, Волинська, Дн╕пропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запор╕зька, ╤вано-Франк╕вська, Ки╖вська, К╕ровоградська, Луганська, Льв╕вська, Микола╖вська, Одеська, Полтавська, Р╕вненська, Сумська, Терноп╕льська, Харк╕вська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Черн╕вецька, Черн╕г╕вська област╕, м╕ста Ки╖в та Севастополь.
М╕ста Ки╖в та Севастополь мають спец╕альний статус, який визнача╓ться законами Укра╖ни.
РОЗД╤Л Х
АВТОНОМНА РЕСПУБЛ╤КА КРИМ
Стаття 134. Автономна Республ╕ка Крим ╓ нев╕д`╓мною складовою частиною Укра╖ни ╕ в межах повноважень, визначених Конституц╕╓ю Укра╖ни, вир╕шу╓ питання, в╕днесен╕ до ╖╖ в╕дання.
Стаття 135. Автономна Республ╕ка Крим ма╓ Конституц╕ю Автономно╖ Республ╕ки Крим, яку прийма╓ Верховна Рада Автономно╖ Республ╕ки Крим та затверджу╓ Верховна Рада Укра╖ни не менш як половиною в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Нормативно-правов╕ акти Верховно╖ Ради Автономно╖ Республ╕ки Крим та р╕шення Ради м╕н╕стр╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим не можуть суперечити Конституц╕╖ ╕ законам Укра╖ни та приймаються в╕дпов╕дно до Конституц╕╖ Укра╖ни, закон╕в Укра╖ни, акт╕в Президента Укра╖ни ╕ Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни та на ╖х виконання.
Стаття 136. Представницьким органом Автономно╖ Республ╕ки Крим ╓ Верховна Рада Автономно╖ Республ╕ки Крим.
Верховна Рада Автономно╖ Республ╕ки Крим у межах сво╖х повноважень прийма╓ р╕шення та постанови, як╕ ╓ обов'язковими до виконання в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим.
Урядом Автономно╖ Республ╕ки Крим ╓ Рада м╕н╕стр╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим. Голова Ради м╕н╕стр╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим признача╓ться на посаду та зв╕льня╓ться з посади Верховною Радою Автономно╖ Республ╕ки Крим за погодженням ╕з Президентом Укра╖ни.
Повноваження, порядок формування ╕ д╕яльност╕ Верховно╖ Ради Автономно╖ Республ╕ки Крим ╕ Ради м╕н╕стр╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим визначаються Конституц╕╓ю Укра╖ни та законами Укра╖ни, нормативно-правовими актами Верховно╖ Ради Автономно╖ Республ╕ки Крим з питань, в╕днесених до ╖╖ компетенц╕╖.
Правосуддя в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим зд╕йсню╓ться судами, що належать до ╓дино╖ системи суд╕в Укра╖ни.
Стаття 137. Автономна Республ╕ка Крим зд╕йсню╓ нормативне регулювання з питань:
1) с╕льського господарства ╕ л╕с╕в;
2) мел╕орац╕╖ ╕ кар`╓р╕в;
3) громадських роб╕т, ремесел та промисл╕в; благод╕йництва;
4) м╕стобудування ╕ житлового господарства;
5) туризму, готельно╖ справи, ярмарк╕в;
6) музе╖в, б╕бл╕отек, театр╕в, ╕нших заклад╕в культури, ╕сторико-культурних запов╕дник╕в;
7) транспорту загального користування, автошлях╕в, водопровод╕в;
8) мисливства, рибальства;
9) сан╕тарно╖ ╕ л╕карняно╖ служб.
З мотив╕в нев╕дпов╕дност╕ нормативно-правових акт╕в Верховно╖ Ради Автономно╖ Республ╕ки Крим Конституц╕╖ Укра╖ни та законам Укра╖ни Президент Укра╖ни може зупинити д╕ю цих нормативно-правових акт╕в Верховно╖ Ради Автономно╖ Республ╕ки Крим з одночасним зверненням до Конституц╕йного Суду Укра╖ни щодо ╖х конституц╕йност╕.
Стаття 138. До в╕дання Автономно╖ Республ╕ки Крим належить:
1) призначення вибор╕в депутат╕в Верховно╖ Ради Автономно╖ Республ╕ки Крим, затвердження складу виборчо╖ ком╕с╕╖ Автономно╖ Республ╕ки Крим;
2) орган╕зац╕я та проведення м╕сцевих референдум╕в;
3) управл╕ння майном, що належить Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим;
4) розроблення, затвердження та виконання бюджету Автономно╖ Республ╕ки Крим на основ╕ ╓дино╖ податково╖ ╕ бюджетно╖ пол╕тики Укра╖ни;
5) розроблення, затвердження та реал╕зац╕я програм Автономно╖ Республ╕ки Крим з питань соц╕ально-економ╕чного та культурного розвитку, рац╕онального природокористування, охорони довк╕лля ╬ в╕дпов╕дно до загальнодержавних програм;
6) визнання статусу м╕сцевостей як курорт╕в; встановлення зон сан╕тарно╖ охорони курорт╕в;
7) участь у забезпеченн╕ прав ╕ свобод громадян, нац╕онально╖ злагоди, сприяння охорон╕ правопорядку та громадсько╖ безпеки;
8) забезпечення функц╕онування ╕ розвитку державно╖ та нац╕ональних мов ╕ культур в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим; охорона ╕ використання пам`яток ╕стор╕╖;
9) участь у розробленн╕ та реал╕зац╕╖ державних програм повернення депортованих народ╕в;
10) ╕н╕ц╕ювання введення надзвичайного стану та встановлення зон надзвичайно╖ еколог╕чно╖ ситуац╕╖ в Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим або в окремих ╖╖ м╕сцевостях;.
Законами Укра╖ни Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим можуть бути делегован╕ також ╕нш╕ повноваження.
Стаття 139. В Автономн╕й Республ╕ц╕ Крим д╕╓ Представництво Президента Укра╖ни, статус якого визнача╓ться законом Укра╖ни.
РОЗД╤Л ХI
М╤СЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ
Стаття 140. М╕сцеве самоврядування ╓ правом територ╕ально╖ громади - жител╕в села чи добров╕льного об`╓днання у с╕льську громаду жител╕в к╕лькох с╕л, селища та м╕ста - самост╕йно вир╕шувати питання м╕сцевого значення в межах Конституц╕╖ ╕ закон╕в Укра╖ни.
Особливост╕ зд╕йснення м╕сцевого самоврядування в м╕стах Ки╓в╕ та Севастопол╕ визначаються окремими законами Укра╖ни.
М╕сцеве самоврядування зд╕йсню╓ться територ╕альною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так ╕ через органи м╕сцевого самоврядування: с╕льськ╕, селищн╕, м╕ськ╕ ради та ╖х виконавч╕ органи.
Органами м╕сцевого самоврядування, що представляють сп╕льн╕ ╕нтереси територ╕альних громад с╕л, селищ та м╕ст, ╓ районн╕ та обласн╕ ради.
Питання орган╕зац╕╖ управл╕ння районами в м╕стах належить до компетенц╕╖ м╕ських рад.
С╕льськ╕, селищн╕, м╕ськ╕ ради можуть дозволяти за ╕н╕ц╕ативою жител╕в створювати будинков╕, вуличн╕, квартальн╕ та ╕нш╕ органи самоорган╕зац╕╖ населення ╕ над╕ляти ╖х частиною власно╖ компетенц╕╖, ф╕нанс╕в, майна.
Стаття 141. До складу с╕льсько╖, селищно╖, м╕сько╖ ради входять депутати, як╕ обираються жителями села, селища, м╕ста на основ╕ загального, р╕вного, прямого виборчого права шляхом та╓много голосування строком на чотири роки.
Територ╕альн╕ громади на основ╕ загального, р╕вного, прямого виборчого права шляхом та╓много голосування обирають строком на чотири роки в╕дпов╕дно с╕льського, селищного та м╕ського голову, який очолю╓ виконавчий орган ради та голову╓ на ╖╖ зас╕даннях.
Статус гол╕в, депутат╕в ╕ виконавчих орган╕в ради та ╖хн╕ повноваження, порядок утворення, реорган╕зац╕╖, л╕кв╕дац╕╖ визначаються законом.
Голова районно╖ та голова обласно╖ ради обираються в╕дпов╕дною радою ╕ очолюють виконавчий апарат ради.
Стаття 142. Матер╕альною ╕ ф╕нансовою основою м╕сцевого самоврядування ╓ рухоме ╕ нерухоме майно, доходи м╕сцевих бюджет╕в, ╕нш╕ кошти, земля, природн╕ ресурси, що ╓ у власност╕ територ╕альних громад с╕л, селищ, м╕ст, район╕в у м╕стах, а також об'╓кти ╖хньо╖ сп╕льно╖ власност╕, що перебувають в управл╕нн╕ районних ╕ обласних рад.
Територ╕альн╕ громади с╕л, селищ ╕ м╕ст можуть об`╓днувати на догов╕рних засадах об`╓кти комунально╖ власност╕, а також кошти бюджет╕в для виконання сп╕льних проект╕в або для сп╕льного ф╕нансування (утримання) комунальних п╕дпри╓мств, орган╕зац╕й ╕ установ, створювати для цього в╕дпов╕дн╕ органи ╕ служби.
Держава бере участь у формуванн╕ доход╕в бюджет╕в м╕сцевого самоврядування, ф╕нансово п╕дтриму╓ м╕сцеве самоврядування. Витрати орган╕в м╕сцевого самоврядування, що виникли внасл╕док р╕шень орган╕в державно╖ влади, компенсуються державою.
Стаття 143. Територ╕альн╕ громади села, селища, м╕ста безпосередньо або через утворен╕ ними органи м╕сцевого самоврядування управляють майном, що ╓ в комунальн╕й власност╕; затверджують програми соц╕ально-економ╕чного та культурного розвитку ╕ контролюють ╖х виконання; затверджують бюджети в╕дпов╕дних адм╕н╕стративно-територ╕альних одиниць ╕ контролюють ╖х виконання; встановлюють м╕сцев╕ податки ╕ збори в╕дпов╕дно до закону; забезпечують проведення м╕сцевих референдум╕в та реал╕зац╕ю ╖х результат╕в; утворюють, реорган╕зовують та л╕кв╕довують комунальн╕ п╕дпри╓мства, орган╕зац╕╖ ╕ установи, а також зд╕йснюють контроль за ╖х д╕яльн╕стю; вир╕шують ╕нш╕ питання м╕сцевого значення, в╕днесен╕ законом до ╖хньо╖ компетенц╕╖.
Обласн╕ та районн╕ ради затверджують програми соц╕ально- економ╕чного та культурного розвитку в╕дпов╕дних областей ╕ район╕в та контролюють ╖х виконання; затверджують районн╕ ╕ обласн╕ бюджети, як╕ формуються з кошт╕в державного бюджету для ╖х в╕дпов╕дного розпод╕лу м╕ж територ╕альними громадами або для виконання сп╕льних проект╕в та з кошт╕в, залучених на догов╕рних засадах з м╕сцевих бюджет╕в для реал╕зац╕╖ сп╕льних соц╕ально-економ╕чних ╕ культурних програм, та контролюють ╖х виконання; вир╕шують ╕нш╕ питання, в╕днесен╕ законом до ╖хньо╖ компетенц╕╖.
Органам м╕сцевого самоврядування можуть надаватися законом окрем╕ повноваження орган╕в виконавчо╖ влади. Держава ф╕нансу╓ зд╕йснення цих повноважень у повному обсяз╕ за рахунок кошт╕в Державного бюджету Укра╖ни або шляхом в╕днесення до м╕сцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податк╕в, переда╓ органам м╕сцевого самоврядування в╕дпов╕дн╕ об`╓кти державно╖ власност╕.
Органи м╕сцевого самоврядування з питань зд╕йснення ними повноважень орган╕в виконавчо╖ влади п╕дконтрольн╕ в╕дпов╕дним органам виконавчо╖ влади.
Стаття 144. Органи м╕сцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають р╕шення, як╕ ╓ обов'язковими до виконання на в╕дпов╕дн╕й територ╕╖.
Р╕шення орган╕в м╕сцевого самоврядування з мотив╕в ╖х нев╕дпов╕дност╕ Конституц╕╖ чи законам Укра╖ни зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Стаття 145. Права м╕сцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Стаття 146. ╤нш╕ питання орган╕зац╕╖ м╕сцевого самоврядування, формування, д╕яльност╕ та в╕дпов╕дальност╕ орган╕в м╕сцевого самоврядування визначаються законом.
РОЗД╤Л ХII
КОНСТИТУЦ╤ЙНИЙ СУД УКРА╥НИ
Стаття 147. Конституц╕йний Суд Укра╖ни ╓ ╓диним органом конституц╕йно╖ юрисдикц╕╖ в Укра╖н╕.
Конституц╕йний Суд Укра╖ни вир╕шу╓ питання про в╕дпов╕дн╕сть закон╕в та ╕нших правових акт╕в Конституц╕╖ Укра╖ни ╕ да╓ оф╕ц╕йне тлумачення Конституц╕╖ Укра╖ни та закон╕в Укра╖ни.
Стаття 148. Конституц╕йний Суд Укра╖ни склада╓ться з в╕с╕мнадцяти судд╕в Конституц╕йного Суду Укра╖ни.
Президент Укра╖ни, Верховна Рада Укра╖ни та з`╖зд судд╕в Укра╖ни призначають по ш╕сть судд╕в Конституц╕йного Суду Укра╖ни.
Суддею Конституц╕йного Суду Укра╖ни може бути громадянин Укра╖ни, який на день призначення досяг сорока рок╕в, ма╓ вищу юридичну осв╕ту ╕ стаж роботи за фахом не менш як десять рок╕в, прожива╓ в Укра╖н╕ протягом останн╕х двадцяти рок╕в та волод╕╓ державною мовою.
Суддя Конституц╕йного Суду Укра╖ни признача╓ться на дев`ять рок╕в без права бути призначеним на повторний строк.
Голова Конституц╕йного Суду Укра╖ни обира╓ться на спец╕альному пленарному зас╕данн╕ Конституц╕йного Суду Укра╖ни з╕ складу судд╕в Конституц╕йного Суду Укра╖ни шляхом та╓много голосування лише на один трир╕чний строк.
Стаття 149. На судд╕в Конституц╕йного Суду Укра╖ни поширюються гарант╕╖ незалежност╕ та недоторканност╕, п╕дстави щодо зв╕льнення з посади, передбачен╕ статтею 126 ц╕╓╖ Конституц╕╖, та вимоги щодо несум╕сност╕, визначен╕ в частин╕ друг╕й статт╕ 127 ц╕╓╖ Конституц╕╖.
Стаття 150. До повноважень Конституц╕йного Суду Укра╖ни належить:
1) вир╕шення питань про в╕дпов╕дн╕сть Конституц╕╖ Укра╖ни (конституц╕йн╕сть):
закон╕в та ╕нших правових акт╕в Верховно╖ Ради Укра╖ни;
акт╕в Президента Укра╖ни;
акт╕в Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни;
правових акт╕в Верховно╖ Ради Автономно╖ Республ╕ки Крим.
Ц╕ питання розглядаються за зверненнями: Президента Укра╖ни; не менш як сорока п`яти народних депутат╕в Укра╖ни; Верховного Суду Укра╖ни; Уповноваженого Верховно╖ Ради Укра╖ни з прав людини; Верховно╖ Ради Автономно╖ Республ╕ки Крим;
2) оф╕ц╕йне тлумачення Конституц╕╖ Укра╖ни та закон╕в Укра╖ни;
З питань, передбачених ц╕╓ю статтею, Конституц╕йний Суд Укра╖ни ухвалю╓ р╕шення, як╕ ╓ обов'язковими до виконання на територ╕╖ Укра╖ни, остаточними ╕ не можуть бути оскаржен╕.
Стаття 151. Конституц╕йний Суд Укра╖ни за зверненням Президента Укра╖ни або Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни да╓ висновки про в╕дпов╕дн╕сть Конституц╕╖ Укра╖ни чинних м╕жнародних договор╕в Укра╖ни або тих м╕жнародних договор╕в, що вносяться до Верховно╖ Ради Укра╖ни для надання згоди на ╖х обов`язков╕сть.
За зверненням Верховно╖ Ради Укра╖ни Конституц╕йний Суд Укра╖ни да╓ висновок щодо додержання конституц╕йно╖ процедури розсл╕дування ╕ розгляду справи про усунення Президента Укра╖ни з поста в порядку ╕мп╕чменту.
Стаття 152. Закони та ╕нш╕ правов╕ акти за р╕шенням Конституц╕йного Суду Укра╖ни визнаються неконституц╕йними повн╕стю чи в окрем╕й частин╕, якщо вони не в╕дпов╕дають Конституц╕╖ Укра╖ни або якщо була порушена встановлена Конституц╕╓ю Укра╖ни процедура ╖х розгляду, ухвалення або набрання ними чинност╕.
Закони, ╕нш╕ правов╕ акти або ╖х окрем╕ положення, що визнан╕ неконституц╕йними, втрачають чинн╕сть з дня ухвалення Конституц╕йним Судом Укра╖ни р╕шення про ╖х неконституц╕йн╕сть.
Матер╕альна чи моральна шкода, завдана ф╕зичним або юридичним особам актами ╕ д╕ями, що визнан╕ неконституц╕йними, в╕дшкодову╓ться державою у встановленому законом порядку.
Стаття 153. Порядок орган╕зац╕╖ ╕ д╕яльност╕ Конституц╕йного Суду Укра╖ни, процедура розгляду ним справ визначаються законом.
РОЗД╤Л ХIII
ВНЕСЕННЯ ЗМ╤Н ДО КОНСТИТУЦ╤╥ УКРА╥НИ
Стаття 154. Законопроект про внесення зм╕н до Конституц╕╖ Укра╖ни може бути поданий до Верховно╖ Ради Укра╖ни Президентом Укра╖ни або не менш як третиною народних депутат╕в Укра╖ни в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Стаття 155. Законопроект про внесення зм╕н до Конституц╕╖ Укра╖ни, кр╕м розд╕лу I "Загальн╕ засади", розд╕лу III "Вибори. Референдум" ╕ розд╕лу XIII "Внесення зм╕н до Конституц╕╖ Укра╖ни", попередньо схвалений б╕льш╕стю в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни, вважа╓ться прийнятим, якщо на наступн╕й чергов╕й сес╕╖ Верховно╖ Ради Укра╖ни за нього проголосувало не менш як дв╕ третини в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни.
Стаття 156. Законопроект про внесення зм╕н до розд╕лу ╤ "Загальн╕ засади", розд╕лу ╤╤╤ "Вибори. Референдум" ╕ розд╕лу Х╤╤╤ "Внесення зм╕н до Конституц╕╖ Укра╖ни" пода╓ться до Верховно╖ Ради Укра╖ни Президентом Укра╖ни або не менш як двома третинами в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни ╕, за умови його прийняття не менш як двома третинами в╕д конституц╕йного складу Верховно╖ Ради Укра╖ни, затверджу╓ться всеукра╖нським референдумом, який признача╓ться Президентом Укра╖ни.
Повторне подання законопроекту про внесення зм╕н до розд╕л╕в ╤, ╤╤╤ ╕ Х╤╤╤ ц╕╓╖ Конституц╕╖ з одного й того самого питання можливе лише до Верховно╖ Ради Укра╖ни наступного скликання.
Стаття 157. Конституц╕я Укра╖ни не може бути зм╕нена, якщо зм╕ни передбачають скасування чи обмеження прав ╕ свобод людини ╕ громадянина або якщо вони спрямован╕ на л╕кв╕дац╕ю незалежност╕ чи на порушення територ╕ально╖ ц╕л╕сност╕ Укра╖ни.
Конституц╕я Укра╖ни не може бути зм╕нена в умовах во╓нного або надзвичайного стану.
Стаття 158. Законопроект про внесення зм╕н до Конституц╕╖ Укра╖ни, який розглядався Верховною Радою Укра╖ни, ╕ закон не був прийнятий, може бути поданий до Верховно╖ Ради Укра╖ни не ран╕ше н╕ж через р╕к з дня прийняття р╕шення щодо цього законопроекту.
Верховна Рада Укра╖ни протягом строку сво╖х повноважень не може дв╕ч╕ зм╕нювати одн╕ й т╕ сам╕ положення Конституц╕╖ Укра╖ни.
Стаття 159. Законопроект про внесення зм╕н до Конституц╕╖ Укра╖ни розгляда╓ться Верховною Радою Укра╖ни за наявност╕ висновку Конституц╕йного Суду Укра╖ни щодо в╕дпов╕дност╕ законопроекту вимогам статей 157 ╕ 158 ц╕╓╖ Конституц╕╖.
РОЗД╤Л XIV
ПРИК╤НЦЕВ╤ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 160. Конституц╕я Укра╖ни набува╓ чинност╕ з дня ╖╖ прийняття.
Стаття 161. День прийняття Конституц╕╖ Укра╖ни ╓ державним святом - Днем Конституц╕╖ Укра╖ни.
РОЗД╤Л XV
ПЕРЕХ╤ДН╤ ПОЛОЖЕННЯ
1. Закони та ╕нш╕ нормативн╕ акти, прийнят╕ до набуття чинност╕ ц╕╓ю Конституц╕╓ю, ╓ чинними у частин╕, що не суперечить Конституц╕╖ Укра╖ни.
2. Верховна Рада Укра╖ни п╕сля прийняття Конституц╕╖ Укра╖ни зд╕йсню╓ повноваження, передбачен╕ ц╕╓ю Конституц╕╓ю.
Чергов╕ вибори до Верховно╖ Ради Укра╖ни проводяться у березн╕ 1998 року.
3. Чергов╕ вибори Президента Укра╖ни проводяться в останню нед╕лю жовтня 1999 року.
4. Президент Укра╖ни протягом трьох рок╕в п╕сля набуття чинност╕ Конституц╕╓ю Укра╖ни ма╓ право видавати схвален╕ Каб╕нетом М╕н╕стр╕в Укра╖ни ╕ скр╕плен╕ п╕дписом Прем`╓р-м╕н╕стра Укра╖ни укази з економ╕чних питань, не врегульованих законами, з одночасним поданням в╕дпов╕дного законопроекту до Верховно╖ Ради Укра╖ни в порядку, встановленому статтею 93 ц╕╓╖ Конституц╕╖.
Такий указ Президента Укра╖ни вступа╓ в д╕ю, якщо протягом тридцяти календарних дн╕в з дня подання законопроекту (за винятком дн╕в м╕жсес╕йного пер╕оду) Верховна Рада Укра╖ни не прийме закон або не в╕дхилить поданий законопроект б╕льш╕стю в╕д ╖╖ конституц╕йного складу, ╕ д╕╓ до набрання чинност╕ законом, прийнятим Верховною Радою Укра╖ни з цих питань.
5. Каб╕нет М╕н╕стр╕в Укра╖ни форму╓ться в╕дпов╕дно до ц╕╓╖ Конституц╕╖ протягом трьох м╕сяц╕в п╕сля набуття нею чинност╕.
6. Конституц╕йний Суд Укра╖ни форму╓ться в╕дпов╕дно до ц╕╓╖ Конституц╕╖ протягом трьох м╕сяц╕в п╕сля набуття нею чинност╕. До створення Конституц╕йного Суду Укра╖ни тлумачення закон╕в зд╕йсню╓ Верховна Рада Укра╖ни.
7. Голови м╕сцевих державних адм╕н╕страц╕й п╕сля набуття чинност╕ ц╕╓ю Конституц╕╓ю набувають статусу гол╕в м╕сцевих державних адм╕н╕страц╕й зг╕дно з╕ статтею 118 ц╕╓╖ Конституц╕╖, а п╕сля обрання гол╕в в╕дпов╕дних рад складають повноваження гол╕в цих рад.
8. С╕льськ╕, селищн╕, м╕ськ╕ ради та голови цих рад п╕сля набуття чинност╕ Конституц╕╓ю Укра╖ни зд╕йснюють визначен╕ нею повноваження до обрання нового складу цих рад у березн╕ 1998 року.
Районн╕ та обласн╕ ради, обран╕ до набуття чинност╕ ц╕╓ю Конституц╕╓ю, зд╕йснюють визначен╕ нею повноваження до сформування нового складу цих рад в╕дпов╕дно до Конституц╕╖ Укра╖ни.
Районн╕ в м╕стах ради та голови цих рад п╕сля набуття чинност╕ ц╕╓ю Конституц╕╓ю зд╕йснюють сво╖ повноваження в╕дпов╕дно до закону.
9. Прокуратура продовжу╓ виконувати в╕дпов╕дно до чинних закон╕в функц╕ю нагляду за додержанням ╕ застосуванням закон╕в та функц╕ю попереднього сл╕дства ╬ до введення в д╕ю закон╕в, що регулюють д╕яльн╕сть державних орган╕в щодо контролю за додержанням закон╕в, та до сформування системи досудового сл╕дства ╕ введення в д╕ю закон╕в, що регулюють ╖╖ функц╕онування.
10. До прийняття закон╕в, що визначають особливост╕ зд╕йснення виконавчо╖ влади в м╕стах Ки╓в╕ та Севастопол╕ в╕дпов╕дно до статт╕ 118 ц╕╓╖ Конституц╕╖, виконавчу владу в цих м╕стах зд╕йснюють в╕дпов╕дн╕ державн╕ адм╕н╕страц╕╖.
11. Частина перша статт╕ 99 ц╕╓╖ Конституц╕╖ вводиться в д╕ю п╕сля введення нац╕онально╖ грошово╖ одиниц╕ - гривн╕.
12. Верховний Суд Укра╖ни ╕ Вищий арб╕тражний суд Укра╖ни зд╕йснюють сво╖ повноваження в╕дпов╕дно до чинного законодавства Укра╖ни до сформування системи суд╕в загально╖ юрисдикц╕╖ в Укра╖н╕ в╕дпов╕дно до статт╕ 125 ц╕╓╖ Конституц╕╖, але не довше н╕ж п`ять рок╕в.
Судд╕ вс╕х суд╕в в Укра╖н╕, обран╕ чи призначен╕ до дня набуття чинност╕ ц╕╓ю Конституц╕╓ю, продовжують зд╕йснювати сво╖ повноваження зг╕дно з чинним законодавством до зак╕нчення строку, на який вони обран╕ чи призначен╕.
Судд╕, повноваження яких зак╕нчилися в день набуття чинност╕ ц╕╓ю Конституц╕╓ю, продовжують зд╕йснювати сво╖ повноваження протягом одного року.
13. Протягом п`яти рок╕в п╕сля набуття чинност╕ ц╕╓ю Конституц╕╓ю збер╕га╓ться ╕снуючий порядок арешту, тримання п╕д вартою ╕ затримання ос╕б, п╕дозрюваних у вчиненн╕ злочину, а також порядок проведення огляду та обшуку житла або ╕ншого волод╕ння особи.
14. Використання ╕снуючих в╕йськових баз на територ╕╖ Укра╖ни для тимчасового перебування ╕ноземних в╕йськових формувань можливе на умовах оренди в порядку, визначеному м╕жнародними договорами Укра╖ни, ратиф╕кованими Верховною Радою Укра╖ни.
Макет розроблено
Центром комп'ютеризованих ╕нформац╕йних систем
Секретар╕ату Верховно╖ Ради Укра╖ни
м. Ки╖в
12 липня 1996 року